Kommunikatsioonibüroo Agenda PR partner Janika Ritson räägib, millised turunduskampaaniad ja -teod talle eelmisest aastast enim silma jäid ning jagab oma nägemust tänasest meediatarbimisest ja mõjuisikute turundusest.
- Agenda PR partner Janika Ritson
Janika Ritsoni sõnul on turunduses ja kommunikatsioonis järjest keerulisem eristada selgepiirilisi kampaaniaid. „Seetõttu ongi lihtsam tuua välja ettevõtteid või tiime, kelle kommunikatsioon on aasta lõikes kõige tugevamalt silma paistnud,“ ütles ta ja lisas, et selle põhjuseks on muutunud meediatarbimine – kui varem moodustus kõige nähtavam kampaania teleklipist, välireklaamist ja seda toetasid online, print, sotsiaalmeedia, raadio või muud kanalid, siis online first ajal näeb iga sihtrühm sõltuvalt oma tarbimisharjumustest ja huvidest täiesti erinevat kampaaniapilti. „Kuna kõikide sihtrühmade silmis laialdaselt silma paista on keeruline, eristuvad kõige tugevamalt sellised turundustiimid, kes ei paista silma üksikute kampaaniatega, vaid pikaaegse erinevatele sihtrühmadele suunatud turundus- ja PR-kommunikatsiooniga.“
Sellise läbimõeldud kommunikatsiooniga sai Ritsoni hinnangul eelmisel aastal kõige paremini hakkama Eesti Energia turundusmeeskond, kes tegi Enefit Greeni IPOga sõna otseses mõttes ajalugu. „Selged sõnumid ning läbimõeldud turunduse ja kommunikatsiooni tervik pani Enefit Greeni aktsiaid märkima üle 60 000 Eesti inimese, mis on Tallinna Börsi senine rekord.“
Teisena toob ta välja väikse turundusmeeskonna, mis tegutseb hoopis teistsuguses valdkonnas ja eelarvekategoorias. „Üks eelmise aasta toredamaid avastusi oli vaid paari inimesega meeskonna loodud Fuudish, mis aitab teha toidupoes targemaid valikuid ja vältida oma menüüs liigseid värv- ja säilitusaineid,“ rääkis ta ja lisas, et Fuudishil on lihtne ja igapäevaselt väga praktiliselt kasutatav sotsiaalmeediaformaat. „Ilmselt on tänaseks juba kõik edukamate toiduainetootjate turundusmeeskonnad Fuudishit tähele pannud ja arvestanud, milline mõju võib olla Fuudishi soovitustel nende sihtrühma ostukäitumisele.“
Ritson loodab, et selliseid brändideüleseid eristuvaid projekte tuleb lähiaastatel veelgi. Siinkohal meenus talle eelmisel aastal kahe naise veetud kleidikampaania, mis köitis samuti kiirelt väga paljude Eesti inimeste tähelepanu.
2021. aasta kommunikatsioonist jäi Ritsonile meelde veel senisest aktiivsem kliimatemaatika tõstatamine ja rohepööre, mis on saanud oluliseks osaks järjest rohkemate ettevõtete strateegiast. „Kevadel oli riik teist korda sisuliselt lukus, sellele järgnes kuum suvi, pensionireformi realiseerumine, koroonavaktsiini pooldajate ja vastaste vahelised vastuolud,“ sõnas ta ja lisas, et terve aasta oli koroona mõttes inimeste ja ettevõtete jaoks pigem väga keeruline ning talvises energiakriisis läks väga paludel inimestel veelgi raskemaks. „Negatiivsete uudiste valguses paistis positiivsena silma tervishoiutöötajate tänamiseks loodud "Teeme Pai" kampaania.“
Positiivselt jäi Ritsonile meelde veel president Kersti Kaljulaidi lahkumiskampaania – eelkõige Kadrioru pargis rippunud vabaõhunäituse näol, mis tegi sooja ja inimliku kokkuvõtte tema ametiajast. „Selliseid tavalistele inimestele mõeldes tehtud sooje ja eristuvaid tegevusi näeme loodetavasti juba ka president Karise ametiajal.“
Mõjuisikute turundus on Ritsoni hinnangul muutunud läbimõeldumaks ja sellest johtuvalt ka kohutavalt igavaks. „Sotsiaalmeedias kellegi jälgimise mõte võiks olla see, et sealt saab inspiratsiooni, ausaid soovitusi ja julgemat vahetut infot kui brändiraamatud ja ettevõtete kommunikatsioonistrateegiad kunagi teha lubaksid,“ rääkis ta ja lisas, et viimastel aastatel on aga ka mõjuisikute tegevus muutunud väga standardiseerituks – neil on konkreetsed põhimõtted ja hinnakirjad, mis kindlasti lihtsustavad tööd, kuid selle tulemusena on sotsiaalmeediastaarid läinud järjest rohkem ühte nägu ja seda ei ole enam huvitav jälgida. „Kui ühed ja samad influencer'id jagavad ühel päeval Iittala, teised päeval Kaubamaja ja kolmandal Lilli Jahilo üritusi ning jälgija jaoks on see kõik ühetaoline, siis kaob asja mõte,“ avaldas Ritson kerget nördimust, rõhutades, et kommunikatsioonis on ju oluline eristuda.
23.-24. märtsil toimub
Kultuurikatlas aasta suurim ja oodatuim turundussündmus
Password, kus traditsiooniliselt kuulutatakse välja ka
Aasta Turundustegu 2021 Grand Prix. Kui leiad, et Sinu ettevõte on Eesti turundusmaastikul jälje maha jätnud, siis ootame Sind osalema
Aasta Turundustegu 2021 konkursil.
Täida osalemise ankeet SIIN. Töid ootame kuni
28. veebruarini (k.a) e-maili aadressile
[email protected].
Tutvu Passwordi konverentsi kogu info kavaga SIIN ning soeta soodushinnaga pilet SIIT. Seotud lood
Täida osalemise ankeet siin
Aasta Turundusteo konkursi eesmärk on väärtustada turunduse olulisust ettevõtluses ja näidata, et hästi korraldatud turundustegevus kasvatab äri. Seoses sündmustega eelmisel nädalal otsustasime konkursile tööde esitamise tähtaega pikendada veelkord ja seda 4. märtsini kella 16ni.
Uurisime oma ala ekspertidelt, millised on nende arvates 2021. aasta meeldejäävaimad turunduskampaaniad ja -aktsioonid. Artiklisarja viiendas ja ühtlasi viimases osas jagab oma lemmikuid loovagentuuri La Ecwador juht Heily Aavik.
Uurisime oma ala ekspertidelt, millised on nende arvates 2021. aasta meeldejäävaimad turunduskampaaniad ja -aktsioonid. Artiklisarja neljandas osas jagab oma lemmikuid Telia turundus- ja brändiosakonna juht Kertu Kuusik.
Uurisime oma ala ekspertidelt, millised on nende arvates 2021. aasta meeldejäävaimad turunduskampaaniad ja -aktsioonid. Artiklisarja kolmandas osas jagavad oma lemmikuid eelmisel aastal Aasta Turundusteo tiitli pälvinud Atria Eesti (Maks ja Moorits) turundusjuht Mirjam Endla ja Elisa Eesti turundus- ja kommunikatsiooniüksuse juht Karin Kanepi.
Digiajastule vaatamata võib trükitud kalendreid leida pea igast ettevõttest. Paljud neist on mõne partnerfirma poolt kingitud, kuid sellise kingituse loomist saab vaadata ka täiesti uue nurga alt.
Hetkel kuum
Tagasi Bestmarketing esilehele