Helen Külaots • 15 september 2018
Jaga lugu:

Disainiauhinnad 2018 jagatud: Parim disainer on Stepan Solodkov agentuurist Tabasco

Grand prix võitja Crystal Rabbit tootefotod  

Eile õhtul kuulutati pidulikul Eesti Disainiauhindade galal välja ADC*E Eesti Disainiauhinnad 2018 laureaadid, kus kategooriateülene peaauhind Grand Prix läks üllatuslikult seekord pesufirma Crystal Rabbit tootefotodele, mille autoriteks olid Kertin Vasser, Kristel Jänes ja Taavet Kohal. Grand Prix valinud rahvusvaheline žürii tunnustas fotosid uuenduslikkuse ja äärmiselt kvaliteetse teostuse eest kategoorias, kus terves maailmas oleks „nagu kõik juba tehtud“.

Eraldi äramärkimist vajab, et selle aasta konkursi võitude hulgas oli palju häid töid avalikule sektorile. Firmagraafikas pälvis suure süsteemi võidu Tallinna linnale tehtud uus visuaalne identiteet büroolt AKU, rebrändis Eesti Kaitseliidu uus graafika DDB'lt  ja infograafikas ning animatsioonis võidutsesid Eesti e-tervise süsteemi tutvustavad klipid animatsioonistuudiolt Tolm. See on märk sellest, et hea disaini võimet inimeste elu päriselt paremaks muuta ja ka kulusid kokku hoida on hakatud märkama ka väljaspool eraettevõtlust.

Vaata kõiki võitjaid siit

Aasta Disaineriks valiti seekord Stepan Solodkov agentuurist Tabasco. Esmakordselt pälvib nii kõrge tunnustuse inimene, kes on tulnud Eestisse tööle koos oma perega väljastpoolt. Noore Püssi ehk ADC*E noore disaineri auhind läks seekord Joonas Tensingule Polaar disainibüroost. Noore Püssi tiitel toob endaga kaasa ka mitu head võimalust osaleda ADC*Europe noortele suunatud programmides. Prillitoosi elutööauhinna pälvis kalligraaf Heino Kivihall, kelle panust Eesti disainiharidusse on raske üle hinnata.

Veebidisaini kategooriates läksid suuremad võidud Duxile, Fraktalile, Neway'le ja Idea AD'le.

Mitmes kategoorias võidutsesid korraga bürood Tabasco, Tolm, AKU, Tuumik Stuudio, Hmmm ja Velvet.

Pakendidisaini parimad olid seekord Jan Tomsoni kujundatud Moe Distillery Handsa ja Margus Tammiku ning Marju Tammiku disainitud vahva seeria kohvikule NOP.

Erioskuste illustratsiooni kuld läks Andreas Roossonile Hmmist Devex International'ile loodud seeria eest, animatsiooni kulla võitis Tolm Kid Zone ile tehtud vaheklippide eest, filmiategooria parim oli Eesti Kaupmeeste Liidule tehtud seeria Tabasco ja Bazooka ühistöö.

Parima reklaamteksti kirjutas Lauri Tikerpre Taevas Ogilvyst kohvitootjale The Brick.

Väikese firmagraafika kulla pälvis aasta disainer Stepan Solodkov Tabascost filmiproduktsioonifirmale Bazooka tehtud identiteedi eest.

Tüpograafia kategoorias tunnustati Aimur Takki, kes lõi Ida Raadiole uuendusliku kirjatüübi.

Trükiste kategoorias hinnati kõrgelt Anu Raua trükist, autoriks Tuumik disainibüroo, kes ühtlasi kujundas ka keskkonnagraafika kulla pälvinud Jutupeatuste tööd Tartu Linnaraamatukogule. Raamatukujunduse kuld läks AKUle huvitava arhitektuuriraamatu eest kliendile PART.

Tootedisainiauhinda Bruno anti sel korral välja kolmes põhikategoorias:

Parim elukeskkondliku toote disain – auhinna pälvis ÖÖD peegelmaja, mille autoriteks on Jaak Tiik ja Andreas Tiik.

“ÖÖD peegelmajade lugu kätkeb endas ideed viia isetu ent kaasaegne disain ürgse looduse rüppe ning pakkuda enneolematut elamust mugavuse ja maastike suurejoonelisuse keskel. Isetu luksus on märksõna, mis võtab tabavalt kokku maja loojate, vendade Jaak ja Andreas Tiik, loomingu.

Maja vorm ja selle kolm peegelkaasiga kaetud seina sulanduvad ümbritsevaga ühte, pakkudest võimsat peegelduste mängu. Aktsenti loob puitfasaad, mille kaunis termo-saarest laudis täiendab klaaspinda soojusega. Tähelepanuväärsed on ka hoone “õmblused” – klaaspaneelide ja voodrilaua ühendused on vaevumärgatavad ning mõjuvad äärmiselt puhtalt ning terviklikult. Sama joont hoitakse ka siseruumides, kus 18-ruutmeerisele pinnale on jaotatud kõik vajalik.Kui ÖÖD algne idee oli pakkuda funktsionaalset majutusotstabeks mõeldud nö. boutique hotelli, siis tänaseks on turule tuldud ka kontori, seminari, kohviku, poe ja sauna siselahendustega.ÖÖD disain ühendab ajatu, põhjamaise ja luksusliku mugavusega.”

Parim elustiilitoote disain – võitja Tõnis Vellama loodud vineerist kohver ALEXANDER

“Vineerist kohver on mõeldud stiilse aksessuaarina tänapäevasele linnanomaadile, mahutades kuni 15" sülearvuti, märkmiku ja muud hädavajalikud esemed. Inspireeritud kuulsast Lutheri vabriku reisikohvrist on sellel iseloomulikult kumeralt painutatud nurgad ja nahast kinnitused. Lukkudeks magnetid, sisekaanel tasku A4 paberile ja kohad pliiatsite jaoks. Eraldi võimalik tellida vildist ümbrik ja kinnitusrihm sülearvutile. Põhimudeli materjaliks kasevineer aga võimalik tellida ka pähklispooniga.”

Parim insenertehnilise toote disain – võitja sadamakaide teeninduspost Coral. Autoriks Margus Triibmann

“Inspiratsioon Coral-nimelise sadamakaide teenidusposti loomisel saadi eripärasest ning kütkestavast mereorganismist – korallist. Coral puhul on tegemist polüetüleenist korpusega, mille abil luuakse erinevate parameetritega teeninduspostide modifikatsioone. Vastavalt teenindusposti variatsioonile, on kooriku okste otstesse kombineerituna installeeritud pistikupesad või teenindusluugid. Viimased on mõeldud valgusallikate vahetamiseks või pistikupesade installeerimiseks. Seest on Corali korpus valgustatud E27 ilmastikukindlate LED valgusallikatega mida soovi korral võib korpusesse installeerida kuni 5 tk. Kogu korpuse valgustamine on Corali üheks atraktiivsuse allikaks , muutes hämardumisel kai heledavavate skulptuuride põnevaks alleeks.Corali läbipaistvad teenindusluugid näitavad välja kaitsmeplokkidega toimuva ning luukide eemaldades tekib ligipääs komponentidele ning lülititele. Teenindusposti veevarustus toimub eraldi, põhjaavausest kraanini, läbi autonoomse suletud ruumi.”

Kõiki finaliste ja võitjaid saate näha siin: http://defol.io/adcestonia/2018/finalists

Eesti Disainiauhinnad 2018 korraldab Eesti Disainikeskus koostöös Eesti Disainerite Liidu, ADC*E, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831marianne@bestmarketing.ee
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988kristi@bestmarketing.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee