Autor: Laura Reiter • 26. august 2022

LeverUPi Baltikumi juht: turundajate jaoks on Google Analytics 4 näol tegemist kullapotiga

LeverUPi Baltikumi üksuse juhi ja tänavuse Aasta Digitegu žüriiliikme Märt Jõesaare sõnul on täna digiturunduse üheks suurimaks väljakutseks see, kuidas kesisema andmete kättesaadavuse juures rahuldada klientide aina suurenevat nõudlust personaalsete pakkumiste järele.
Maailma suurima kliendihaldustarkvara (CRM) pakkuja Salesforce'i partneri LeverUPi Baltikumi üksuse juht Märt Jõesaar.

Millised on teie arvates täna digiturunduse peamised väljakutsed?

Kõige akuutsem on kindlasti andmete temaatika. Viimaste aastatega on tarbijate privaatsuse kaitseks suured tehnoloogiahiiud astunud olulisi samme - olgu selleks kolmanda osapoole küpsiste väljasuretamine või Apple’i muutunud privaatsuspoliitika.

Kuigi andmete kättesaadavus muutub kesisemaks, nõuavad kliendid siiski, et ettevõtted peaks mõistma nende vajadusi ja ootusi – Salesforce’i 2021. aasta globaalse uuringu kohaselt ootab lausa 73 protsenti klientidest, et neile laekuvad pakkumised on personaalsed ja 62 protsenti eeldavad, et ettevõtted suudavad nende vajadusi ette näha.

See tähendab, et lähitulevikus peavad isegi tarbekaupu müüvad ettevõtted tõhusa turunduse ja reklaami tegemiseks looma oma klientidega sisukamaid suhteid. Usaldusväärsete üks ühele sidemete loomine klientidega võimaldab paremat kampaaniate sihtimist, mõõtmist ja toob paremad tulemused. Küsimus on skaalas - üks ühele suhe viie kliendiga on lihtne, aga 10 000 või 100 000 kliendiga?

Kas ja kuidas muudab Metaverse’i tulek digiturundust?

Metaverse on juba siin. Küsimus on, kui kiiresti see kasvab ehk kui kiiresti suudavad brändid sinna endale pesa teha. Tarbijad kipuvad nägema Metaverse’i kaubamärke uuenduslikena, seega on kogemuste pakkumiste latt kõrge. Ettevõtted peavad Metaverse’is turundamiseks leidma ideaalse tasakaalu reklaamimise, kaasahaarava kogemuse (sh mängud, virtuaalsed poed, sündmused ja sponsorlused) ja reaalmaailma tehingute vahel.

Otsemüük ei pruugi praegu Metaverse’is kesksel kohal olla, kuid see ei tähenda, et kaubamärgid ei peaks ette mõtlema ja plaanima, kuidas seda tulevikupotentsiaali ära kasutada. Virtuaalsete kaupade otse-avatarile müük on juba ligi 54 miljardi dollari suurune turg ja mõned tulevikku mõtlevad kaubamärgid katsetavad juba erinevaid võimalusi tulu teenimiseks. Näiteks Forever 21 müüb Robloxis nokamütsi vähema kui dollari eest. Skaala teises otsas on Gucci, kes müüs eelmisel aastal oma Dionysuse koti digitaalse versiooni 4115 dollari eest, mida on rohkem kui füüsilise eseme hind.

Juba täna näeme me ka tehinguid, mis liiguvad kahe maailma vahel - füüsilisest virtuaalsesse kui ka virtuaalsest füüsilisesse. Näiteks USAs saab Domino pitsat tellida Decentralandis ja see tähendab, et sulle tuuakse toit koju reaalses maailmas. Aprillis väitis Chipotle, et on esimene bränd, mis võimaldas Robloxi mängijatel vahetada digitaalset valuutat päriselu hüvede vastu. Ettevõte pakkus oma Metaverse restorani esimesele 30 000 külastajale burritode vautšereid.

Selge on, et Metaverse’i jaoks tuleb luua uusi ja teistsuguseid tooteid. Kui praegu veel jaksavad avatarid erinevate keskkondade vahel tolgendada, siis ühel hetkel muutuvad platvormid, mis ühendavad erinevaid virtuaalreaalsusi, n-ö peamisteks turunduskanaliteks.

Eraldi teema on, kuidas mõõta Metaverse’is turundustegevuste edukust. Turunduskulude tasuvuse mõõtmine on alati kriitiline küsimus ja Metaverse’i jaoks sobivad mõõdikud ei pruugi olla need, millega seni oleme harjunud - külastajate arv, konversioonid, meeldimised ja jagamised. Metaverse’i puhul võib turundajatel olla vaja määratleda uued mõõdikud, mis võtavad arvesse keskkonna ainulaadset käitumuslikku ökonoomikat (nt ainulaadsed NFT-d).

Millega peaksid digiturundajad arvestama Google Analytics 4 tulekuga? Kuidas selleks peaks valmistuma juba täna?

GA4 valmistab meid ette küpsisteta tulevikuks, kus peame töötama esimese osapoole andmetega ja ilma igasuguste küpsisteta. Selline lähenemine tähendab muudatusi andmemudelites ning andmete töötlemisele. Need muudatused võimaldavad parandada masinõpet, et täita lüngad andmemudelites ning võimaldab ehitada prognoosmudeleid ka ebatäielike andmetega. Turundajate jaoks on tegu sisuliselt kullapotiga.

GA4 suudab arvesse võtta suuremat hulka veebis toimuvaid sündmuseid. Enam ei ole olulised ainult klikid, vaid ka lehe kerimised, inimese liikumine lehtedel, video seotus, väljaminevad klikid jms. Kõigele lisaks võimaldab GA4 koondada ühtesse vaatesse veebi ja rakenduse andmed.

Meie Salesforce Marketing Cloudi (SMC) kliendid on juba sellise andmekäsitlusega harjunud ning SMC on juba kohandatud GA4-ga integreeruma. Meie klientide jaoks ei muutu seega suurt nagu midagi.

Millised digitööd on teile viimastest aastatest enim silma jäänud (seda nii Eestist kui välismaalt)?

Suur osa digitöödest on nn tavatarbija silmale nähtamatu ja tihti inimesed ei registreeri, et see oli hea digiturundus, hästi kirjutatud SEO või hästi suunatud reklaam. See mis on kõigile kättesaadav veebis, nagu ka plakat tänaval, muutub kiiresti tapeediks ja inimene ei reageeri sellele. Aga tajutavatest kampaaniatest tulevad meelde kaks head digitegu viimastest aastatest. Näiteks Sonose 180-kraadine pööre pandeemia algusest. Sonose fookus oli peamiselt suunatud edasimüüjatele ja kui pandeemia sundis füüsilisi poode sulgema, kaotasid nad suure osa oma sissetulekust. Ettevõte pidi sisuliselt üleöö kogu strateegia ümber mõtlema. Selleks võtsid nad kasutusele Salesforce'i Sales Cloudi ning paari kuuga kasvatasid otsekliendile müüki pea kolmandikuni. Sealjuures oli kogu klienditoe personal kodutööl.

Teine eriti vahva kampaania tuli McKinny agentuuri poolt. Pitsaketi Little Caesars kampaania käigus peideti nii virtuaalsesse kui reaalsesse maailma koode, mille eest sai lunastada erinevaid auhindu. Kolme nädala jooksul peideti koode viljaringidesse, reklaamidesse, sotsiaalmeediasse, Redditisse, käivitades USAs üleriigilise koodijahi. Kolmenädalase perioodi jooksul kogus kampaania 72 miljonit reaktsiooni ja konversioonimäär tõusis 700%. Rääkimata sellest, et pitsa müük kasvas.

Aasta Digitegu 2022 selgub digiturunduse aastakonverentsil Best Internet 2022, mis toimub juba 20.-21. septembril Tallinnas Eesti Filmimuuseumis.

Vaata kogu Best Internet 2022 infot ja programmi SIIT.

Osta soodushinnaga pilet juba täna SIIT. Soodushind kehtib veel vaid 12. septembrini.

Jaga lugu
Bestmarketing.ee toetajad:
Laura ReiterBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5561 9490
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 514 4884
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügijuhtTel: +372 5331 5700