Uus tehnoloogia, mis muudab turundust

Filmi "Her" illustratsioon, autor: Ivonna Buenrostro
Filmi "Her" illustratsioon, autor: Ivonna Buenrostro

Nutitelefon ja selle võimalused on muutnud maailma, aga juba on õhus küsimus, mis on järgmine uus maailma raputav tehnoloogia. Hollandi turundusagentuuri Frogleap innovatsioonijuht Sam Warnaars jagas turunduskonverentsil Password oma nägemust sellest, mis on järgmine mängu muutev tehnoloogia.

Sam Warnaarsi sõnul kehtib seaduspära, et tehnoloogia, mis ühest hetkest jõuab oma arengus sellise punktini, et suudab maailma märkimisväärselt muuta, on enne seda juba vähemalt 10 aastat olemas olnud. Seega - uus maailma muutev tehnoloogia on juba siin, me peame selle lihtsalt ära tundma.

Sam on oma rohkem kui 10-aastasele digitaalsete toodete ja teenuste loomise kogemusele tuginedes veendunud, et selleks uueks tulijaks on tehnisintellekt, AI. Teisisõnu - robotid. Mitte küll Terminaatorist või mõnest teisest düstoopilisest ulmekast pärinevad tapjarobotid, vaid pigem robotid nagu Clippy, väike tüütu Windowsi abiline. 

Kujutage ette maailma, kus saame suhelda arvutitega nii nagu inimestega. Ja mitte nii, nagu inimestega Skype’is, pidevalt sõnumeid toksides, vaid üksteisega rääkides. Satya Nadella Microsoftist väidab, et uued killer-äpid ongi kõnebotid. Teatud tasemele jõudes võimaldavad nad klientidele palju mugavamat suhtlust ettevõtetega kui seda praegused klienditeenindustelefonid suudavad. Ilma igasuguse järjekorrata sealjuures.

Tegelikult on tõenäoline, et chatbotid jõuavad peagi tasemele, kus nendega on mugavam suhelda kui inimesega. Inimesed ei saa isegi üksteise sõnadest (tähendusest rääkimata) kunagi 100% aru, kuid masinõppe tulemuste täpsus võib siin inimlikud võimed ületada. Kujutage ette, et vestlusrobot saab teist palju paremini aru kui inimene. Esialgu tundub see pisut õõvastava mõttena, kuid sellega on võimalik kiiresti harjuda.

Sam ennustab, et aastaks 2020 tehakse ca 30% veebis surfamistest häälkäsklustega, mitte ekraani taga klikkides. Kui kõnetuvastuse täpsus tõuseb praeguselt ca 95% kuni 99% protsendini (parem kui inimestel), hakkame häälkäsklusi kasutama igal pool. Sami sõnul on nutikas kõnebot Google Assistant juba praegu kõne mõistmises parem kui inimene. Praeguseks on maailmas ca 56,3 miljonit kõnebotti ja see arv suureneb kiirelt. Samuti toimub kõnebottide võimete areng väga kiiresti. Canalys Research väidab, et kõnebottide levik toimub kiiremini kui misiganes muu tarbetehnoloogia kasutuselevõtt siiamaani. Õige peagi on masinatega rääkimine meie uus normaalsus.

Tõesti, kõnebotid ei ole väga uus asi, Siri tuli turule aastal 2011. 2014 lisandus Cortana ja Alexa ning paar aastat hiljem tuli välja ka Google Assistant. Ka Aasias on palju kõnebotte ja nende tehnoloogiaid: DingDong, Bixby, Genie, Little Fish, Clova. Sam ennustab Aasiamaade suurt huvi kõnebottide vastu, kuna neil on keerukam kirjutada, masinate hääljuhtimine on nende jaoks lihtsam.

Kui aga turundajate käest küsida, mis on nende jaoks prioriteedid aastaks 2018, siis vaid 2% vastas: lahenduste hääljuhtimine (voice interface). Sam ennustab, et õige peagi on kõnebotid ka turunduse prioriteetide edetabelis palju kõrgemad.

Sam Warnaars
Sam Warnaars

Sam soovitab turundajatel mõelda järgmistele küsimustele, mis on õige peagi väga aktuaalsed:

  • Brändi hääl muutub oluliseks sõna otseses mõttes. Millise häälega, millise tooniga räägib sinu bränd? Millise häälega ütleb sinu bränd „Tere!“?
  • Kõnebotid muudavad õige peagi klienditeenindust.
  • Veebisaite ei optimeerita enam ainult kodulehele, vaid hääljuhtimisele.
  • Kõnebotte hakatakse kasutama kaubanduses.
  • Kõnepõhised reklaamid on peagi sama tavalised kui visuaalsed reklaamid.

Kes tahab püsida innovaatorite ridades, peab olema valmis hääljuhtimisega lahenduste peatseks pealetungiks.

Kokkuvõtte tegi digitaalsete toodete ettevõtte Proekspert turundusjuht Katariina Roosipuu.

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

KIVILAINE otsib TURUNDUSKOORDINAATORIT

Kivilaine OÜ

28. veebruar 2019

LUX EXPRESS is looking for a PROJECT MANAGER

Lux Express

01. märts 2019