Kuigi peadpööritavat tehnoloogilist arengut koroonakriis tema sõnul ei tekitanud, on siiski tekkinud uued vajadused, mis tõukavad varasemaid investeeringuid ja arenguid kiiremini edasi.
"Selles mõttes on olnud väga katalüseeritud aasta arengutes, mis oleks ilmselt nagunii ühel hetkel tulnud, aga nüüd tulid kiiremini. Ma arvan, et tehnoloogiasektor on kõvasti vaeva näinud sellega, et seda nõudlust ära teenindada," lisas Roonemaa.
Heli on olulisem kui pilt
Roonemaa sõnul käib tehnoloogia areng hüpete kaupa. "Me kõik koos tegime kevadel esimese hüppe, mille käigus selgus, et võib-olla ei olegi vaja pooletunnise kohtumise jaoks linna või maailma teise otsa minna. Ma arvan, et see oli paljude ettevõtete jaoks väga suur muutus iseenesest," ütles Roonemaa.
Peagi algab tema hinnangul aga teine faas. "Kuidas me saame nii, et kvaliteet oleks võimalikult hea ja enne igat koosolekut ei pea kümme minutit küsima, et “kas sa kuuled mind? ma ei näe sind! kas sa näed mind? ma ei kuule sind!”," ütles Roonemaa naerdes.
"Ma olen suure helisõbrana nõus, et inimesed on visuaalsed loomad ja tahavad pildi eest hoolitseda," sõnas ta, ent lisas, et on suur vahe, kas tunniajasel koosolekul kuulata kedagi läbi ragiseva mikrofoni või läbi korraliku set-up'i. "Sõnumi efektiivsus on kindlasti võrdelises seoses kuulamise kerguse ja lihtsusega," tõdes ta.
Roonemaa tõi välja, et Eestis on suuri ettevõtteid, kes lähenevad olukorrale väga professionaalselt ja ehitavad kaugkoosolekute pidamiseks eraldi ruumi. "Nende jaoks on väga oluline, et töötajatel, kes kuskil kaugel on, oleks niivõrd hea ja mugav seda asja jälgida, et nad seda siis tegelikult ka teeksid. Me ju teame, kui lihtne on virtuaalselt koosolekult ära hiilida," selgitas Roonemaa, lisades, et sama kehtib konverentsiäris.
Samas on vaja, et ka inimeste kodudes oleksid sobivad tingimused ja seadmed ning hea ühendus. "Uus reaalsus, mille oleme avastanud, sunnib meid arenema," rääkis Roonemaa. Ta tõi välja näiteks võrkude koormuse, mis suurenes 2020. aastal märgatavalt ja suure tõenäosusega jätkab kasvu veelgi. "5G on kindlasti üks märksõna," sõnas Roonemaa ja arvas, et niinimetatud uus reaalsus sunnib tegema investeeringuid, mis pikas perspektiivis oleks tulnud nagunii ära teha, aga nüüd tehakse kiiremini.