Maailma efektiivseimad turunduskampaaniad: edu saladus on tootearendus, mitte kommunikatsioon

Briti turundusportaal WARC koostab igal aastal maailma kõige efektiivsemate turunduskampaaniate edetabeli nimega WARC Effective 100. Toome alljärgnevalt ära TOP 5 kampaania lühikirjeldused koos case-filmidega.

Tervelt kolm TOP 5 hulka jõudnud kampaaniat on Indiast. Raporti kommentaaris kirjutab WARC, et kõige efektiivsemad kampaaniad on seotud tootearenduse ja innovatsiooniga. Veel mõned aastad tagasi oli efektiivsete turunduskampaaniate keskmes nutikas ja loov reklaamikommunikatsioon.

TOP 5 EFEKTIIVSET KAMPAANIAT:

1. KUIDAS 50+ SIHTRÜHMALE NUTIMAAILMA MÜÜA?

Bränd: Carvaan

Agentuur: The Womb Mumbai

Riik: India

India muusikakompanii Saregama noppis auhinna üle 50-aastastele suunatud nutika raadioaparaadiga, mis aitas taasavastada vanu hitte.

Kuna firma pole uut muusikat produtseerinud, on Saregama kasv pidurdunud. Et seda viga parandada, otsustas kompanii keskenduda niigi tiheda konkurentsiga noorsooturu asemel hoopis 50+ vanuses kuulajatele, pakkudes neile armastatud välimusega Carvaan raadio vahendusel juurdepääsu nostalgilisele muusikale. Toodeti spetsiaalne raadioaparaat, millesee oli laetud 117 000 laulu aastatest 1950- 1980. Sisuliselt oli tegu 50+ sihtrühmale disainitud iPodiga, mille kasutajakogemus sarnanes pigem vanale heale raadioaparaadile kui nutiseadmele. Selle innovaatilise ideega müüs Saregama 389 000 Carvaan raadiot, teenides ca 100 dollarilise tükihinna juures 38,9 miljonit kasumit.

Case filmi vaata SIIT.

2. KRIIT + SEEP = TERVEMAD LAPSED

Bränd: Savlon

Agentuur: Ogilvy Mumbai

Riik: India

Hügieenitoodete kaubamärk Savlon võttis ette tegeleda pesemata käte probleemiga, luues innovaatilise kriidi, mis võimaldas lastel kätepesu protsessi nautida ja seeläbi harjumusi muuta.

Probleem: India väikelinnade lapsed ei armasta kasutada seepi ja seega on ka seebi müüginumbrid väikesed. India firma Savlon lõi seepi ja kriiti ühendades toote, mis muutis laste käitumisharjumusi. Pärast kriidi kasutamist on käed kriidised ja neid on vaja pesta – aga veega kokku puutudes muutub kriiditolm hoopis seebiks. Kampaania tulemusel sai seebist kui tüütust lisakohustusest hoopis igapäeva tarbeese. Selle algatusega jõuti enam kui ühe miljoni lapseni, seda kajastasid nii kohalik kui rahvusvaheline meedia, aidates seeläbi Savloni sõnumit levitada. Kampaaniaga on saavutatud üle 500 tuhande dollari väärtuses meediakajastust.

Case film:

3. TUALETT - INDIA UUSIM STAATUSE SÜMBOL

Bränd: Harpic

Agentuur: McCann New Delhi

Riik: India

India juhtiv tualetipuhastusvahendi kaubamärk Harpic otsustas tegeleda jahmatava tõsiasjaga, et 70% India majapidamistest puudub tualett. Kui pole tualetti, pole vaja ka Harpicu tooteid! Probleemi lahendamiseks loodi reklaamikampaania, mis muutis tualeti sotsiaalselt hädavajalikuks (kui sul pole tualetti, siis ma sinuga ei abiellu!)

Indias nähakse abielu suhtena kahe perekonna vahel, kus sotsiaalne staatus on olulisel kohal. Harpic lõi uue abielukuulutuste formaadi, kus pruuti või peigmeest otsivad noored pidid lisaks muudele parameetritele andma infot ka oma majapidamises oleva tualeti kohta. Tõstes tualettide sotsiaalset staatust, suutis Harpic avalikult välja öelda, et tualett on oluline. Inimesed tahavad tualetti kasutades tunda end turvaliselt, kartmata haigusi. Kampaania aitas luua uusi tualette umbkaudu 5 miljonis majapidamises, kus see varem puudus, tekitades seeläbi ka nõudlust Harpic toodete järele.

Case filmi vaata SIIT.

4. KUIDAS L’ORÉAL PARIS TRUE MATCH SAI TURULIIDRIKS

Bränd: True Match

Agentuur: McCann London / McCann Paris / McCann Melbourne

Riik: UK

Ilutoodete kaubamärk L’Oréal Paris suurendas oma True Match tootesarja toonide arvu 23ni, et edendada mitmekülgsemat ja kaasavamat lähenemist ilule.

Enne kampaaniat oli True Match oma kategoorias viiendal kohal ning sai seejuures kriitikat oma kasina toonivaliku pärast. L’Oréal laiendas toonivalikut ja lisas aluspuudrite hulka igale nahatoonile, vanusele ja soole vastava tooni ning seostas selle mõne mõjuisikuga, kellel oli oma lugu rääkida. See võimaldas personaalsemalt keskenduda neile, kes varem tundsid end kõrvalejäetuna. Kampaania tulemusel saavutas L’Oréal 7,6%-se turuosa, tõustes 2016. aastal viiendalt kohal esimesele ning suurendas 2017. aastal turuoasa 9,7%-ni tõustes kategooria suveräänseks liidriks.

Case film:

5. LAPSEVAHETUSPROGRAMM

Bränd: Pedigree

Agentuur: Colenso BBDO Auckland / Starcom Auckland

Riik: Uus-Meremaa

Koeratoidu kaubamärk Pedigree suurendas oma müüki ja koerte adopteerimist täna oma „Pedigree lapsevahetusprogrammile“, mis keskendus Uus-Meremaa lapsevanematele, kelle järeltulijad olid kodust lahkunud.

Uuringud on näidanud, et 78% Uus-Meremaa majapidamistest, kus elavad 9-17-aastased lapsed, on juba koer. Seevastu üle 50- aastaste vanuserühmas on koera omamise osakaal alla 50%. Pedigree nägi selles võimalust. kasutades koomilist multimeediakampaaniat, mis hõlmas trükki, OOH ja kino, suutis Pedigree kasvatada oma läbimüüki 10,8% ja suurendas koerte adopteerimise taotluste kasvu 824% - kampaania ROI oli 2,7:1

Case filmi vaata SIIT.

Vaata rohkem SIIT.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700