ERMi soome-ugri näitus “Uurali kaja” võitis peapreemia Euroopa Disainiauhindadel

ERM
ERM

Laupäeval, 27. mail Portos toimunud Euroopa Disainiauhindade auhinnagalal pälvis esmakordselt peapreemia Eestist pärit disainiprojekt. Näitusedisaini kategoorias võitis kulla Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus "Uurali kaja", mille kujundasid sisearhitektuuribüroo JANKEN WISESPACE ja disainiagentuur Velvet. Kümneaastase ajalooga Euroopa Disainiauhindadel on näitusedisaini kategoorias kõrgeimat auhinda varasemalt välja antud vaid neljal korral.

Ekspositsiooni ühe disaineri, Velveti disainijuhi Kristian Kirsfeldti sõnul on preemia tunnistus Eesti näitusedisaini kõrgest tasemest. Kirsfeldtloodab, et selline tähelepanu meelitab Eestisse ka rahvusvahelise disaini- ja muuseumipubliku. "Eesti muuseumide näitused on teinud viimaste aastatega just disaini osas tõelise hüppe: võib üsna julgelt öelda, et meil on piisavalt palju pakkuda, et tõmmata siia rahvusvahelist publikut, kes otsibki hästi läbi mõeldud, sisukaid, aga ka innovatiivse vormiga näitusi. Lisaks annab rahvusvaheline tunnustus hoogu juurde sellele, et meie näitusedisainerite poole pöördub senisest enam tellijaid väljastpoolt Eestit," oli Krisfeldt optimistlik.

"Uurali kaja" näitusekujundus valmis erakordselt pika perioodi – ligi kaheksa aasta – vältel. Kujundusega loodi terviklik ruumikeskkond ja audiovisuaalne isetoimiv ökosüsteem, mis võimaldab külastajal aja maha võtta ning korraks välise maailma täiesti ära unustada. Elada sisse kaugete hõimlaste elukorraldusse, süveneda nende roogade mitmekesisusse. Või istuda pikemaks ajaks karjala sauna ette pingile, jälgida kivist merekallast õhtuhämaruses, kuulatada haigrute huikeid ja lihtsalt mõtiskleda.

Näitus peidab endas maailma suurimat loodushelide aastaringi moodustavat heliinstallatsiooni. Helimaastike disaineri Taavi Tulevi loodud heliinstallatsioon laotub ligikaudu 1000 ruutmeetrile ning kasutab 140-kanalilise heli edastamiseks 126 kõlarit.

Erakordse mastaabiga on ka kunstnik Peeter Lauritsa poolt näituse jaoks spetsiaalsetel ekspeditsioonidel üles pildistatud fotopannood soome-ugri rahvaste looduskeskkonnast.

Näituse sisearhitektuurse kontseptsiooni koostasid Jan Graps, Anne Määrmann ja Ken Kristjan Ruut.

Euroopa disainiauhinnaga (European Design Awards ehk ED-Awards) tunnustatakse silmapaistvate tulemuste eest parimaid Euroopa disainereid. Auhind on loodud Euroopas tegutsevate disainiajakirjade ühisel eestvedamisel ning seda tunnustab rahvusvaheline disaininõukogu (International Council of Design ehk Ico-D). Auhinnaþüriisse kuuluvad 15 Euroopa tunnustatud disainiajakirja ajakirjanikud ja kriitikud ning sellepoolest erinevad Euroopa disainiauhinnad teistest disainiauhindadest – otsuse langetajateks pole disainerid, vaid inimesed, kes tegelevad igapäevaselt professionaalse disainikriitikaga. Eestisse on Euroopa disainiauhindadelt varemalt tulnud kaks hõbedast preemiat ja üks pronks. Täpsem info: europeandesign.org 

Euroopa Disainiauhindade juht kreeklane Demetrios Fakinos on Eesti e-resident.

"Uurali kaja" on varem pälvinud parima püsinäituse tiitli jaanuaris toimunud Eesti muuseumide aastaauhindadel. Näituse multimeedialahendused tõid Velvetile Kuldmuna konkursil kuldmuna multimeedia kategoorias, näituse graafika pälvis hõbemuna korporatiivgraafika kategoorias ning tervikkujundus võitis hõbemuna ka keskkonnalahenduste kategoorias. "Uurali kaja" disainiloost lähemalt: www.echooftheurals.com 

Fotograaf: Kristjan Mõru

Galerii

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

RUTHIE BELLE otsib TURUNDUSJUHTI

Ruthie Belle OÜ

22. veebruar 2019

EESTI TEADUSAGENTUUR otsib TURUNDUSSPETSIALISTI

Eesti Teadusagentuur

03. märts 2019