Karantiin, eneseisolatsioon ja sotsiaalne distantseerumine pole enam sõnad ellujäämisõpikust, vaid osa meie igapäevaelust. Paljusid tegevusvaldkondi tabas kriis une pealt. Praeguseks tähendab see juba sadu ettevõtteid, kes on oma uksed sulgenud.
Kui aga oled üks neist õnnelikest, kel on võimalik oma äriprotsesse jooksvalt muuta, siis siin on mõned näpunäited, kuidas sellest ka oma kliente teavitada.
Kõige tähtsam kõigepealt – ole aus, taktitundeline ja tasakaalukas. Praegu pole sobiv hetk, et kasumit kokku kraapida või jätkata igapäevaste reklaamsõnumite saatmisega, nagu poleks midagi juhtunud. Omakasupüüdlik, ülbe või ükskõikne äritegevus kriisi ajal ei ole andestatav.
Kui muudad oma igapäevaseid äriprotsesse, teenuse olekut või klientide teenindamise protsesse, siis ole hea ja anna oma sihtrühmale sellest teada. Räägi muudatustest ja seleta need lihtsas keeles lahti.
Teemad, mida kaupmehed võiksid muudatusi puudutavas uudiskirjas välja tuua:
• kuidas on klientide ja töötajate tervis tagatud;
• kuidas tehtud muudatused toodete või teenuste kättesaadavust mõjutavad;
• kas klient saaks ise midagi teha, et ilma tervisega riskimata olulisi tooteid või teenuseid edasi kasutada;
• kui tooted/teenused pole mingil põhjusel kättesaadavad, siis millised on alternatiivid.
Jää rahulikuks ja ära külva asjatut paanikat. Usaldusväärsust lisab kirja saatnud ettevõtte juhataja või juhtivtöötaja nimi ja sõnum. Veendu, et uudiskirja teemarida oleks selge ja konkreetne.
Pea meeles, et tegemist pole turundusliku müügikirja, vaid klientide informeerimisega. Nii et liigsed reklaamfotod ja graafilised lahendused on praegu liiast. Pigem lähene personaalselt, siiralt ja sõbralikult.
Ettevõtte tekstistiil peab haakuma olukorra tõsidusega, nii on mõistlik vältida keerulist sõnastust, sõnamänge, kantseliiti ja huumorit. Siin on paar head näidet:
Karantiinis olles võib e-kaubandus tunduda paljudele hea pääseteena, mis toob maailma koju kätte. Kuid praegu kulub ka oma e-äri reklaamimisel hea kogus taktitunnet marjaks ära.
Kui plaanid e-poe uudiskirjadega jätkata, pane end esmalt kliendi olukorda ja mõtle, kas tal oleks sinu sõnumist või pakkumisest praegu reaalset kasu. Kui jah, siis ole vähemalt oma lubaduste kõrgusel - kui pakud eriti kiiret tarnet, esmavajaliku toote kohest saadavust või parimat hinda, siis peab klient seda ka saama.
Olge terved ja hoidke üksteist!