Silja Oja • 25 oktoober 2018

Reis ükssarviku seljas e-Eesti südamesse

Joao Rei, Saara Indiana Bergström, Hanna Jõers ja Kaarel Kärner   Foto: Erlend Štaub

Eestlased on jälle millegagi esimesena hakkama saanud! Valminud on üks mahukamatest virtuaalreaalsetest riigitutvustustest maailmas – V R Estonia. Täpsemalt räägib V R Estonia küll e-Eestist, selle eduloost, lahendustest ja digiriigi tulevikust. EASi tellitud 12st 360kraadisest videoklipist koosnev tervikprogramm valmis Telia Eesti, Babahh Media ja Idea koostöös. Kogeda saab näiteks kelgukoertega saanisõitu, rännata endise riigipea Toomas Hendrik Ilvesega e-ühiskonna tulevikku või istuda president Kaljulaidiga tema kabinetis ja juua kohvi.

Joao Rei, Saara Indiana Bergström, Hanna Jõers ja Kaarel Kärner

Kuidas aga virtuaalreaalsus tõelisuseks saab? Kust võtta e-Eesti tutvustamiseks inspiratsiooni ja miks on V R Estonia giidiks just ükssarvik?

Idea digitaalse innovatsiooni juhi ja ühe V R Estonia projekti eestvedaja Joao Rei sõnul on erakordselt oluline, et Eestil on nüüdsest maailmas ainulaadse mahuga vr- platvorm enda tutvustamiseks. Lisaks, et meil on ka oskusteave kaasaegsete vr-kogemuste loomiseks.

“Olen selle projektiga väga rahul. Kirjeldaksin V R Estonia elluviimist agiilse teostamis- ja õppeprotsessina. Seda ilmestab hästi tõik, et viimane klipp võttis meil kolm korda vähem aega kui esimene,” kommenteerib Rei. Ta lisab, et klippide pea tunniajast kogupikkust ja kogemuse terviklikkust arvestades võib öelda, et V R Estonia näol on tegemist 12st osast koosneva interaktiivse virtuaalreaalse filmiga, kus vaataja valib ise oma teekonna.

Üle proovikivide ja kändude reaalsuse suunas

V R Estonia loovtiimi, copywriter Kaarel Kärneri ja kunstilise juhi Hanna Jõersi sõnul on virtuaalreaalsuse loomine ise unikaalne kogemus. “Stsenaariumide kirjutamise tegi keeruliseks see, et paljud e-Eesti teemad on abstraktsed, esmapilgul ka kuivad. Kuidas neile teemadele selge kehastus luua, need huvitavaks ja arusaadavaks teha? Ning kuidas luua tervikkogemus, mitte 12 eraldi klippi, aga vaat et täispikk interaktiivne osadest koosnev film,” loetleb Kärner proovikive.

Inspiratsiooniks ja aluseks sai võetud Eesti loodus, eestlaste loomus, traditsioonid ja siinsed kultuurinähtused. Aga ka tegevused, mis on meil populaarsed, erilised või lihtsalt põnevad kogeda või silmale ilusad vaadata. “Muidugi tuli igast stsenaariumist luua õige mitu mustandit. Lõpuks kogunes klippidest terve hunnik versioone. Maht oli meeletu ja nokitsemist kõvasti. Aga mida rohkem pingutust, seda suurem rahulolu,” võtab Kaarel Kärner tehtud töö kokku.

“Virtuaalreaalsus on 360kraadine, miski ei jää peitu ning kõik ümbritsev peab olema köitev ja terviklik. Lisasime nii tööprotsessi kui ka lõpptulemusse põnevust sellega, et kasutasime muutmata kujul ülesfilmitud keskkondi, tehislikke 3D-ruume ja näiteks loodusesse reaalselt loodud keskkondi,” kirjeldab Hanna Jõers. “VR keskkonna loomine nõuab äärmist läbimõeldust ja fookust. Loodud elemendid peavad hoidma inimese tähelepanu ja juhtima seda soovitud suunas. Seepärast oli palju kavandamist, visandamist ja katsetamist. Pidevalt tuli silmitsi seista esmapilgul võimatutena näivate ülesannetega, järk-järgult tegutsedes leiab aga kõigele lahenduse.”

Jõers ja Kärner kinnitavad, et virtuaalreaalsuse filmimine on omaette kunst, sest läbi kaamerasilma vaadates jooksvalt midagi muuta ei saa. Filmimise ajaks tuleb hoopis puu taha peitu pugeda, seejärel materjal üle vaadata ja vajaduse korral kogu tegevust korrata. Puudub harjumuspärane kontroll, mis sul tavaliselt kaamera taga seistes on.

Rahu, ainult rahu, miski pole kontrolli all!

V R Estonia projektijuht Saara Indiana Bergström tunnistab, et suur maht ja ajaraamistik olid algul veidi hirmutavad. Hankeperiood ise kestis poolteist ja projekti elluviimine ühe aasta. “Kogu tervikut ei saagi koheselt hoomata. Juba ühe klipi teostamine oli algatuseks piisavalt suur katsumus. Lähenesime asjale väljakutsepõhiselt. Meil olid väga head koostööpartnerid, ka klient oli meie vahetu partner, mitte lihtsalt tellija. Suhtlesime otse ja läbipaistvalt ning hoidsime kõik osapooled pidevalt iga protsessiga kursis,” räägib Bergström. “Rahu, miski pole kontrolli all, oli siin heaks mantraks, pikalt ette polnud mõtet muretseda ja rangeid ajaplaane luua. Protsessil tuli lasta omas tempos voolata, seda järjepidevalt suunates.” 

Päris valmis V R Estonia veel ei ole, sest nagu Tallinna linngi, ei peagi see valmis saama. Nimelt on Eesti ettevõtetel võimalus lasta ka oma klipp platvormile luua. Töö uute klippidega juba käib. Seni aga saab kogemust nautida lehel www.vrestonia.ee või parima kvaliteediga e-Eesti esitluskeskuses Lõõtsa 2A.

Klippide valmimist näeb aga siit:

PS! Miks on siis giidiks ükssarvik? Nimelt kutsutakse miljard dollarit väärt startup-ettevõtteid ükssarvikuteks. E-Eesti on arenenud justkui startup, kuid meile on see loomulikult miljardist enamatki väärt. Projekti elluviijad kinnitavad ka, et ükski ükssarvik filmimise käigus viga ei saanud.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700