Autorid: Marianne Liibert, Best Marketing • 21. september 2020

Eesti Disainiauhinnad 2020 võitjad

Kolmes kategoorias läks auhind avaliku sektori innovatsioonitiimile ehk Innotiimile, kelle väljatöötatud ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘ sai ka disainiteo auhinna.
Eesti Disainiauhinnad 2020 virtuaalgala
Foto: ARON URB

18. septembri õhtul kuulutati Eesti Disainiauhinnad (EDA) 2020 virtuaalgalal välja konkursi võitjad.

Sel aastal esitati konkursile kokku 235 tööd, neist 49 valiti žürii poolt edasi finaali. “Selle aasta töid vaadates hakkab silma, et eriliselt on kasvanud disaini rakendamine avalikus sektoris ja see on oluliselt laiendamas disaini mõjuvälja. Paljudel konkursile esitatud disainilahendustel on olemas tugev potentsiaal olla ka rahvusvaheliselt skaleeritud,” kommenteeris Eesti Disainikeskuse juhataja Tiia Vihand tänavust konkurssi.

Vihandi sõnul oli suureks üllatajaks sel aastal teenusedisaini kategooria. “Esitatud tööde suur hulk näitab, et teenusedisain on leidnud oma koha Eesti disainimaastikul ning viimastel aastatel on selle rakendamine edenenud jõudsalt, nii äriarenduses kui avaliku sektori innovatsioonis,” ütles Vihand.

Iga kahe aasta tagant väljaantavaid Eesti Disainiauhindu korraldab Eesti Disainikeskus koos Eesti Disainerite Liidu, ADC*Estonia, Teenusmajanduse Koja ja Eesti Kunstiakadeemiaga. Esmakordselt anti Eesti Disainiauhinnad ühiselt välja 2012. aastal, tootedisainiauhinda BRUNO on antud välja aastast 2006.

Eesti Disainiauhinnad 2020 auhinnatud töid saab näha näitusel Viru Keskuse aatriumis 21. septembrist 5. oktoobrini. Varasematest aastatest erinevalt ei piirdu näitus tänavu vaid Tallinnaga, vaid rändab edasi ka Võrru, Tartusse, Pärnusse ja Narva. EDA 2020 näitusel saab tutvuda järgmiste disainikategooriate parimate töödega:

- Graafiline ja digitaalse disain;

- Teenusedisain;

- BRUNO tootedisainiauhinnad;

- Disaininihariduse auhind;

- Disainimuutja ja Aasta Disainitegu;

- Eriauhinnad (Noor Püss, SÄSI, Prillitoos ja BRUNO elutööauhind)

EDA 2020 näitus valmib koostöös disainibüroo BYNEW, sisearhitekt Tõnu Kalpuse ja Eesti Disainikeskusega ning on inspireeritud rubiku kuubiku motiivist, mis on osa Eesti Disainiauhinnad 2020 identiteedist. Näitus jääb Viru Keskuses avatuks 4. oktoobrini, peale seda rändab näitus edasi Võrru, Pärnusse, Tartusse ja Narva.

EDA 2020 VÕITJAD KATEGOORIATE LÕIKES

1. TEENUSEDISAIN

Teenusedisain erasektoris

Võit läks disainibüroole Brand Manual, Saarionen Eesti kahjumliku ‘‘Mamma‘‘ brändi plussi pööramise eest. Antud töö puhul hindas žürii selget strateegilist lähenemist erinevatel tasanditel, kus oli välja toodud ka reaalsed äritulemused.

Teenusedisain avalikus ja kolmandas sektoris

Selles kategoorias kuulutati parimaks avaliku sektori innovatsioonitiimi (Innotiim) projekt ‘‘Patsiendikeskse raviteekonna disain‘‘ kui väga hea näide kvaliteetsest teenusedisainiprotsessist. Positiivne on see, et Innotiim noppis võidud veel ka Disainimuutja ja Disainitegu kategooriates.

2. DISAINITEGU

Disainiteo auhinna pälvis Innotiim nn dirty hack projektiga ‘‘Rahunemispeatus Eesti teedel‘‘, mis leidis palju kajastust ka väljaspool Eestit ning on hetkel jõudmas ka seadusesse.

3. DISAINIMUUTJA

Žürii hinnangul on avaliku sektori innovatsioonitiim ehk Innotiim oma tänuväärse tegevusega reaalselt toonud riigiaparaadi sisse disaini ning kaasanud ametnikke ja otsustajaid erinevatest ministeeriumidest, mis on erakordne ning väärib Disainimuutja tiitlit.

4. AASTA DISAINER

Aasta Disaineri auhind läks jagamisele Martin Veismani ja Valter Jakovski disainitandemi vahel, kes tegutsevad ühiselt disainibüroos Ruum 414. Žürii kiitis, et Martini ja Valteri tööd on paistnud läbi aastate silma konkurssidel ühtlaselt tugeva kvaliteedi ja kompromissitute töödega, ning tõi neid eeskujuks teistele disaineritele oma uute paindlike töövõtete poolest. Samuti on nad tuntud kui disainerid, kes tulevad ka kõige keerulisemast olukorrast välja.

5. GRAAFILINE JA DIGITAALNE DISAIN

Hinnati seda, kui hästi tehtud töö edendab meie ühiskonnale olulisi väärtuseid, ning ühes kategoorias sattusid võistlema pakendid videotega ning kodulehed raamatutega.

Teadusarendus ja tehnoloogiline progress

Võidutööks valiti disainibüroo DUX ‘‘Hooli‘‘ päevakalender ja kell. Rakendus on mõeldud suhtlusvahendiks eakatele ning nende lähedastele - žürii kiitis selgelt ja põhjalikult läbimõeldud tööd, mis aitab inimeste elusid paremaks muuta.

Majanduslik, sotsiaalne ja piirkondlik koostöö

Võidutööks osutus Joonas Sildre „Alkoholi lapsed“ illustratsioonid, mille terviklik kontseptsioon ja laitmatu teostus tõi Levilas ilmunud Eero Epneri uurimusartikli valupunktid eriti valusalt välja.

Kultuuriline ja lingvistiline mitmekesisus

Parimaks hinnati selline töö, mis nii sisu kui vormi poolest aitavad paremini mõista meie minevikku ja vaadelda seda teed, mida pidi me siia tulime - ‘‘Vali parem minevik‘‘ näituse kontseptsioon, ülesehitus ja graafiline identiteet. Töö autoriks oli disainibüroo Velvet.

Jätkusuutlik areng

Selles kategoorias võitjat välja ei kuulutatud.

6. DISAINIHARIDUS

Disainihariduse kategooria kandidaadid olid tänavu väga eriilmelised, kätkedes nii haridusprojekte, õppevara kui ka inimesi, kes on oma südameasjaks võtnud disainivaldkonda vedada ja arendada. Auhinna pälvis Kristjan Mändmaa, kes žürii sõnul on sütitav ideedegeneraator ja andnud olulise panuse Eesti disainihariduse arendamisse. Kristjan vaatab ja tajub disainiharidust tervikuna ja on panustanud erinevate haridusastmete ning koolide koostöö suurendamisse, mis on eelduseks valdkonna arenguks.

7. BRUNO

Tootedisaini auhind BRUNO 2020, mida annab välja Eesti Disainerite Liit, märksõnadeks olid sel aastal jätkusuutlikkus ja kohalikud materjalid.

BRUNO Elukeskkondliku toote disain

Esimene koht läks Pavel Sidorenkole ja Vitali Valtanenile ‘‘N30‘‘ multifunktsionaalse välimööbli seeria eest, mis on toodetud 100% taaskasutatud sega-plastikjäätmetest.

BRUNO Elustiili toote disain

Parimaks hinnati EGG Laura Saks ehted, mis on valmistatud bioloogilistest materjalidest.

BRUNO Insenertehnilise toote disain

Võidutööks osutus nutikas Saunum Premium elektrikeris, mille autoriteks on disainibüroo Iseasi tootedisainerid.

8. ERIAUHINNAD

NOOR PÜSS

Uueks Nooreks Püssiks (noore graafilise disaineri auhind) pärjati Pauline Marie Korp. Žürii iseloomustas Paulinet kui julgelt oma stiili otsiv noort disainerit, kes katsetab võtete ja stiilidega ning kelle katsetusi saadab tavaliselt ka edu, ning julgustas teda jätkama seda joont ka edaspidi.

SÄSI

SÄSI (parim noor toote-, tekstiili- või moedisainer) oli sel korral noorte moedisainerite jõulise rünnaku tunnistajaks, kelle sekka mahtus ka mõni ehtekunstnik. SÄSI auhinna pälvis Kadi Adrikorn ning kelle looming koondub Adrikorn Artefacts nime alla. Kadi võlus žüriid oma sügavuti mineva enesekindla lähenemisega, pakkudes mugavust ja nüansirikast eneseväljendust, väärtustades traditsioone ja kestlikkust.

PRILLITOOS

Graafilise disaini Elutöö auhinna Prillitoos 2020 pälvis Vladimir Taiger, kes on elu jooksul kujundanud kauneid marke, väärtpabereid ja on ühtlasi ka Eesti krooni autor.

BRUNO elutööauhind

BRUNO 2020 Elutöö auhind läks Maile Grünbergile, kes on legendaarne Eesti disainer ja sisearhitekt, tuntud eelkõige oma kirgliku, bravuurika ja julge lähenemisega ruumidele ja objektidele, mis tema kujundada on olnud.

ELUMUUTEV DISAIN (Grand Prix)

Selles kategoorias võitjat välja ei kuulutatud.

Kõikide EDA 2020 nominentidega saab tutvuda siin.

EDA 2020 žüriiliikmetega saab tutvuda siin.

Liitu Bestmarketingi uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Bestmarketingi uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Laura ReiterBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5561 9490
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 514 4884
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin PuhkanBest Marketingi turunduslahenduste müügijuhtTel: +372 5331 5700