Autor: Hando Sinisalu • 5. august 2019

Baltikumi reklaamitööstuse 7 trendi

Augusti lõpus aset leidev Balticbest on ainus ülebaltiline reklaamifestival. Ürituse korraldaja Hando Sinisalu tõi välja, mida arvavad valdkonna tipptegijad Baltikumi reklaamitööstusest.
Magnus Luzhkov

1. Brändingu tähtsus on tõusuteel.

Optimist Group Eesti tegevjuht Magnus Lužkov juhib tähelepanu, et väikeste ja keskmiste ettevõtete seas on brändingu osakaal hakanud kasvama: "Ettevõtjad pööravad oma emotsionaalsele väärtusele rohkem tähelepanu ja oskavad hinnata tunnete juhtimist nii brändi välimuse kui ka sisu kaudu. Kuna ettevõtted on saavutanud teatud küpsusastme ja stabiilsuse, siis tegeletakse ka riigipiiridest kaugemale vaatamise ja frantsiisikontseptsioonide loomisega. Leedukate poolt Eestis kokku ostetud ettevõtted paistavad silma sellega, et tehakse ainult allahindluskampaaniaid – õudne on pealt vaadata, kuidas aastatega üles ehitatud brändid ja müügipotentsiaal prügikasti visatakse."

Andris Rubins
Foto: Kristaps Bardzins

2. Kliendid vajavad integreeritud turundustegevusi.

DDB Latvia tegevdirektor Andris Rubins peab oluliseks trendiks integratsiooni. „Kliendid otsivad agentuure, kes suudaksid pakkuda kõikehõlmavat brändikogemust. Viie erineva agentuuriga töötades võib lõpptulemus pisut kaootiline olla, mistõttu kliendid soovivad kõik valdkonnad ühe katuse alla kokku tuua. Samal ajal näen, et klientidel on vajadus ülebaltilise integreeritud turundustegevuse järele, mida juhiks Balti turundusdirektor ja viiks ellu üks juhtagentuur," lisas Rubins.

Dasha Karpilovich

3. Globaalsed kaubamärgid peavad kasutama kohalikke nägusid.

Baltikumis asuva Huawei Consumer Business Group'i turundusjuht Dasha Karpilovitš peab suureks väljakutseks globaalse ja kohaliku lähenemise ühendamist: „Kõik turud eeldavad, et bränd muutub kohalikuks, seega me ei saa enam kõikjal samu visuaale ega samu sõnumeid kasutada. Inimesed otsivad tuttavaid nägusid: kohalikke mõjutajaid ja arvamusliidreid (eriti reklaamis ja sotsiaalmeedias). Seetõttu peame leidma tasakaalu globaalse ja kohaliku vahel ning valima kanalid, mis on paindlikud ja võimaldavad kohalikku lähenemist. Siin tulevad mängu reklaam ja sotsiaalmeedia. Traditsioonilise meedia kohandamine kohaliku turu vajadustele oleks praegusel hetkel liiga kallis.”

Andris Blaka

4. Kliendid on nõus tasuma strateegilise nõustamise eest.

Baltikumi suurima reklaamiettevõtte Age Comi esimees Andris Blaka on Baltimaade reklaamitööstuse olukorra suhtes optimistlik. “Võrreldes paari aasta taguse ajaga on selgelt näha murrangut klientide mõttemaailmas. Soovitakse kvaliteetseid terviklikke lahendusi, mitte lihtsalt üksikuid tükke. Hea storytelling ja strateegia on väga nõutud. Eelmise kriisi ajal tegid turundusotsuseid inimesed, kellel polnud turundusega midagi pistmist. Hind oli olulisem kui kvaliteet. Sellist mõtlemist esineb ka praegu, kuid õnneks muutub olukord üha paremaks. Reklaamiagentuuride ja ärikonsultantide olulisus kasvab," lisas Blaka.

Ranno Pajuri
Foto: Eiko Kink

5. Insourcing: suurettevõtted arendavad välja ettevõttesisesed turundusmeeskonnad.

Telia Eesti turundusdirektor Ranno Pajuri ütles, et Telia Eesti lõi hiljuti oma majasisese meediaosakonna. „Oleme enamiku kampaaniaid meediaagentuuridelt edukalt üle võtnud ja esimesed tulemused on paljulubavad. Olen üsna kindel, et lähitulevikus hakkab enamik suuri reklaamiandjaid vähemalt osaliselt meediat ise planeerima ja ostma," ennustas Pajuri.

Paulius Senuta

6. Auhinnad ei muutunud eurodeks.

Not Perfect Vilniuse esimees Paulius Senuta sõnul janunesid Leedu agentuurid loomeauhindade järele, kuid lõpuks ei tasunud see end ära. “Mõned aastad tagasi üritasid Leedu agentuurid Milk ja Not Perfect üksteise võidu rahvusvahelisi auhindu võita. See entusiasm on kadunud, see polnud eriti edukas ärimudel, sest auhinnad ei too ilmtingimata eurosid või dollareid," lisas Senuta.

Aurimas Preilauskas

7. Loomeagentuurid vajavad digi- ja tehnoloogiateadmistega meeskondi.

Adfingers Vilniuse loovjuht Aurimas Preilauskas näeb muutust digitaalse suunas – kliendid otsivad reaalseid, valdkonnapõhiseid oskusteadmisi, näiteks turunduse automatiseerimist. “Traditsioonilised loomeagentuurid laienevad digi- ja tehnoloogiavaldkonda ning palkavad eksperte,” räägib Preilauskas. Samuti ennustab ta väiksemate sotsiaalmeediaplatvormide olulisuse kasvu: “Ehkki jätkuvalt domineerivad Facebook ja Instagram, eksperimenteerivad paljud kaubamärgid teiste, väiksemate sotsiaalvõrgustikega nagu TikTok või Snapchat. Näiteks Ikea korraldas hiljuti väga eduka kampaania Airbnb-s.”

Balticbest 2019 toimub juba 30. augustil ja veel on võimalik registreeruda ringkäikudele, kus saab tutvuda edukate Eesti ettevõtete turunduse köögipoolega! Päeva jooksul toimub samaaegselt 3 erinevat tuuri.

NB! Kohtade arv on piiratud!

RINGKÄIGULE REGISTREERUMISEKS VAJUTA SIIA.

Ringkäikudele järgneb vinge auhinnagala, kus tunnustatakse parimaid Balticbestile esitatud loovtöid.

NB! Töid saab esitada kuni 19. augustini.

OMA TÖÖ ESITAMISEKS VAJUTA SIIA.

Liitu Bestmarketingi uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Bestmarketingi uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Laura ReiterBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5561 9490
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 514 4884
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin PuhkanBest Marketingi turunduslahenduste müügijuhtTel: +372 5331 5700