Sami Seppänen: Turundus on investeering vaid siis, kui tulemust saab täpselt mõõta

Elisa Eesti tegevjuht Sami Seppänen ütles, et ta ei ole näinud veel ühtegi 100% toimivat mudelit või töövahendit turundusinvesteeringu tasuvuse mõõtmiseks.

Sami Seppänen  Foto: Andras Kralla

Mismoodi täpselt saab turundus kaasa aidata äri kasvule? Oma kogemusi ja õppetunde sel teemal lahkavad neli turunduseksperti: Anne Tääkre (Orkla), Priit Vare (Sky Meedia), Sami Seppänen (Elisa) ja Katrin Vernik (A Le Coq).

Anne Tääkre, Orkla Eesti turundusdirektor

Eduka äri aluseks on hea toode ja tugev bränd. Kui üks neist on nõrk, siis teisega võib küll edu saavutada, aga mitte pikaajaliselt. Meil on vedanud – Kalev on aastaid olnud Eesti armastatuim bränd. Kalevile lisaks leidub meie brändivaramus hulgaliselt allbrände, kõigil oma lugu, mis suurele osale tarbijast on tuttavad juba lapsepõlvest.

Noorem sihtrühm on aga üles kasvanud oluliselt erineval tarbimismaastikul ja seetõttu peame ka meie pidevalt arendama nii oma tooteid kui brände vastavalt uutele tarbimisharjumustele ja kommunikatsioonikanalitele.

Tervislikkus ja jätkusuutlikkus on trendid, millega arvestamine on saanud uueks normaaluseks, aga samas ei kao kuhugi ka lihtsalt naudingu vajadus. Balansseerimine erinevate trendide ja sihtrühmadele mõistetavate kommunikatsioonivormide vahel muudabki turunduse huvitavaks. Ja ikkagi, kõige suurem edu saadab tavaliselt kõige lihtsamaid lahendusi. Like´ide arv FBs või Instas ei taga alati müügiedu. Tuttava ja armastatud maitse uus versioon seevastu on üsna kindla peale minek. Meie viimaste aastate kasvu on kindlustanud just eelkõige armastatud brändide, nagu näiteks Maiuspala, laienemine uutesse tootesegmentidesse.

Priit Vare, Sky Meedia loovjuht

Kokkuvõttes võidab ikkagi see bränd, kellel on kõige rohkem sõpru. Ja turunduse abil on võimalik neid sõpru saada. Aga ilmselt ei taha keegi meist sõpra, kes näiteks valetab. Samas vahel luisatakse turunduse abil asju paremaks küll. Ja igavat sõpra ei taha ka mitte keegi! Aga suurem osa turundusest, mis meie ümber tehakse, ongi talumatult igav. Ja sellepärast see ei töötagi ega aita äri kasvule kaasa.

Selle asemel, et kõigile meeldida, võiks üks bränd hoopis leida midagi, mille vastu võidelda. Sõbrad ju ka vahel vaidlevad kirglikult. Just selline kirg võiks ka turunduses peegeldada, sest seda märgatakse ja sellele reageeritakse.

Seega on vaja on suurt pilti! Väga paljud turundusinimesed saavad sellest suurepäraselt aru, et suure pildita kampaaniaid pole mõtet teha. Aga ma ei salga, et saan tihti kirju, memosid ja briife ka sellistelt turundusjuhtidelt, kes endiselt lähtuvad ideest, et „märts on jälle käes ja peaks midagi tegema“.

Täna on nii palju mõõdikuid, millele tugineda. Isegi liiga palju. On numbreid, mida uskuda ja neid, milles kahelda. Võti on tihti selles, et ettevõttes peaksid erinevad osakonnad jõudma üksmeelele, mida, millal ja kui tõsiselt jälgitakse. See aitab kogu firmal ühtmoodi mõelda - muidu ajab iga kabinet mingit oma müstilist numbrit taga, mis omavahel kokku ei jookse.

Sami Seppänen, Elisa Eesti juht

Mina näen asja nii, et inimeste tarbimine ja see, kuidas tarbimisotsuseid langetatakse, muutub väga kiiresti. Samas turundus- ja meediaagentuuride mõtlemises ja tegutsemises ma sama muutust ei näe, vähemalt mitte sama kiiret. Turundus saab aga äri kasvule kaasa aidata just siis, kui need eelnimetatud ühte sammu astuvad.

Turundust saab kindlasti mingil määral mõõta, aga ma ei nõustu väitega, et turundus on investeering. Investeeringu tasuvust peab saama täpselt mõõta, aga ma ei ole näinud veel ühtegi 100% toimivat mudelit või töövahendit turundusinvesteeringu tasuvuse mõõtmiseks. Ootan huviga seda aega, kui turundajad ja meediaagentuurid jõuavad tarbija otsustusprotsessile nii lähedale, et turunduse tulemused on 100% mõõdetavad reaalsete tulemuste näol.

Katrin Vernik, A Le Coqi turundusjuht

Turundus aitab ettevõtjal oma äri mõtestada ehk kellele, missugune toode ja mil moel müüa. Ning selle aluseks on kommunikatsiooni selgus - kas toode ja selle sõnum käivad käsikäes ja kui hästi sõnum tarbija teadvusesse õnnestub viia. Selles mõttes võib turundust teha väga hästi või veel õpipoisina, kuid ilma selleta äri kasvatada ei saa.

A.Le Coq’i puhul on turundustegevuse mõju hea näitena tuua. Aastal 1998 oli toonane Tartu Õlletehas mitme miljonilises kahjumis, tehas ja selle sisseseaded vanad, õlle maitse ei kannatanud kriitikat ja õlu ise säilis seitse päeva. Paljalt uue, moodsa sisseseadega tehase ehitus ei oleks ettevõtte äri kahjumist päästnud. Küll aga on seda teinud tugev ja silmapaistev turundus- ja tootearendus, kindel visioon ärist ja hea meeskond selle elluviimisel.

Tänasel päeval on turunduse roll liikunud oma toote-teenuse otsemüümise kommunikatsioonist sisuliselt 360-kraadi kommunikatsiooniks. See algab tootearenduse sisenditest, haarab endasse kasutatavad tehnoloogiad, kaasab töötajad ja partnerid ning peab pakkuma tarbijale parima väärtusega toodet.

Seetõttu julgen öelda, et turundus pole kunagi varem olnud äri kasvatamisel olulisem kui täna ja homme. Ja sellega ei tegele ettevõttes ainult turundusosakond, vaid omal moel kõik töötajad.

Kas turundus on sinu arvates kulu või investeering? Mida saaks teha paremini või teistmoodi, et turundus oleks äri kasvule mootoriks? Tule Passwordile ja arutame koos.

Anne Tääkre, Priit Vare, Sami Seppänen ja Katrin Vernik astuvad üles ka Passwordil.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700