Jaga lugu:

McCann Riga tegevdirektor: Reklaamis tuleb võtta kaalutletud riske

McCann Riga tegevdirektor Ljeta Putane  

Ühes viimatises USA uuringus võrreldi reklaaminduses ja start-up’ides tegutsevate inimeste keskmisi palku ning vahe oli neljakordne. Kas reklaamiagentuuride coolness on hääbunud? „Mäletan, millised olid agentuurid 15-20 aastat tagasi, kui mu vanemad agentuuris töötasid ning see oli hullumeelne. Seal töötamine oli nagu rokkstaariks olemine. Paraku pean nõustuma, et agentuurid on aja jooksul täielikult muutunud,“ vastab küsimusele McCann Riga tegevdirektor Ljeta Putane.

Ljeta Putane on alles 30-aastane, kuid juba viimased 3 aastat juhtinud Läti üht suurimat reklaamiagentuuri McCann Riga. Ta on ka Läti reklaamiassotsiatsiooni LRA juhatuse liige. Ljeta on juba teist põlve reklaamitegija: tema vanemad olid samuti reklaamiagentuuri töötatajad. Ta on õppinud Manchesteri ülikoolis linnaplaneerimist ja Londoni ülikoolis vene kirjandust.

Räägime ärist – kuidas te agentuurina raha teenite?

Raha on innovatsioonis, sest enamik kliente ei taha keskpärast või tavalist kampaaniat. Enam ei ole 2000ndad, kus klient tuli spetsiifilise briifiga ja vajas lihtsalt kampaaniat. Nüüd tulevad nad meie juurde palju keerulisemate probleemidega ja me püüame neile lahendusi leida. Vahel jõuavad meieni kliendid, kes on juba kuskil agentuuris käinud, kuid seal on neid oodanud vaid standardvalikud, mis pole kliendile abiks.

Meie töö  ei mahu klassikalise reklaaminduse alla. Kõik algab probleemist ja jätkub lahenduste genereerimisega, on see näiteks PR-i ja digi kombinatsioon koos üritusturundusega või ainult välireklaam, TV, influencer marketing või hoopis midagi muud. Klientide briifis on palju väljakutseid ja me peame need lahendama. Ja kui me seda suudame, siis seal see raha ongi!

Meie jaoks uus ja huvitav ärisuund on tööandja bränding. Võrreldes tavakampaaniatega on selle puhul lähenemine erinev. 

Oleme üritanud end viimasel ajal siduda ka paljude sotsiaalse vastutuse projektidega. Üritame aidata kliente, kel puudub eelarve nende projektide elluviimiseks.

Tavaliselt suhtlevad agentuurid läbi turundusdirektorite, kellel pole voli strateegiliste probleemidega tegeleda. Kuidas te jõuate nendeni, kes kliendi poolel tegelikke otsuseid langetab?

See on rohkem ettevõtte sisene asi - joondada oma suhtlus selliselt, et mis iganes raha neil turundusse investeerida on, oleks see juhtkonnaga kooskõlastatud. Mõnikord, kui alustame tööd kliendiga, palume ka juhtkonnal liituda, et jõuda probleemi tuumani.

Muidugi on meil ka kliente, kes tulevad klassikaliste briifidega CMO-lt ja siis me nii teemegi. Aga tihti juhtub nii, et läheme CMO-ga kohtumisele, kus on veel viis inimest turundustiimist ja juhatuse liige, kes küsib: „Mida te kõik need kuud teinud olete? Mis asi see on? Tehke uuesti!“. Seda on ette tulnud küll.

Vaadates Läti turgu üldiselt – millised on sektorid, kus on näha ettevõtete ambitsiooni kasvada? Tavaliselt on kuldklientideks olnud suured telekommunikatsiooni ettevõtted, pangad ja toidutööstused.

Ambitsiooni on näha iduettevõtete seas. On palju selliseid ettevõtteid, kellest pole kuulnudki, kuid kelle käive on miljonites ja see paneb mõtlema, et miks me neist kuulnud pole. Tavaliselt disainivad nad mänge ja mängutehnoloogiat välispartneritele, mistõttu nad ei investeeri turundusse.

Vahel need „veidrad kliendid” avastavad brändistrateegia ning tulevad meie juurde, aga nad ei näe meid klassikalise reklaamiagentuurina ning see ongi meie tugevus. Nad ei eelda meilt tavapäraseid lahendusi, mida pakuvad traditsioonilised agentuurid.

Ühes viimatises uuringus USA turu kohta võrreldi reklaaminduses ja start-up’ides tegutsevate inimeste keskmisi palku ning vahe oli neljakordne. Kas nõustud, et reklaamiagentuuride coolness on hääbunud?

Mäletan, millised olid agentuurid 15-20 aastat tagasi, kui mu vanemad agentuuris töötasid ning see oli hullumeelne. Seal töötamine oli nagu rokkstaariks olemine. Paraku pean nõustuma, et agentuurid on aja jooksul täielikult muutunud. Kuid ma armastan agentuuris töötamist, sest see on suurepärane töökeskkond.

On mõistetav, et paljusid meelitab start-up’indus, sest see kõlab lahedalt, kuid mis mulle selle juures ei meeldi on seal lokkav teesklus. Jah, agentuurid on veidi maha jahtunud, kuid nad on endiselt loomingulised ja lahedad, võib-olla lihtsalt mitte nii moodsad.

Päeva lõpuks, nagu iga äri puhul, loeb see, kas suudad tulemusi anda ning oled võimeline pakkuma tõhusaid lahendusi klientidele, kes neid vajavad. Siis tuleb ka respekt. Kuid jah, reklaamiäri oli kümme aastat tagasi noorte jaoks kindlasti hullumeelsem kui see on täna – sellel on nüüd veidi teine imidž kui vanasti.

Mõned vanad kuulsad agentuurid kurdavad, et turg on väga killustunud, tekkinud on palju „mees ja koer” või „neiu ja koer” tüüpi väiketegijaid ning kliendid kasutavad kümneid selliseid väikeagentuure, mistõttu suured agentuurid üle 50 töötajaga ei suuda konkureerida ning on sattunud ärikriisi.

Jah, turg on tõesti killustunud, kuid jällegi, meil on kliente kes hindavad meie võimekust pakkuda terviklahendusi. Olgu sees siis klassikaline kampaania pluss hullumeelne PR, pluss sündmustekorraldus, influencerid või muud kastist väljas lahendused.

Kuid  sõltub kliendist. Mõned soovivad madalat hinda ja pole huvitatud pikaajalisest suhtest või kvaliteedist, mõned jällegi mõistavad, miks kvaliteet maksab ja miks on olulisem tulla kellegi usaldusväärse juurde, kes on end turul tõestanud.

Alati on probleem sellega, kuidas müüa klientidele riskantseid ideid. Teil on uksel kirjas „Usume kalkuleeritud riski”. Kuidas võtta kalkuleeritud riski reklaaminduses?

See slogan pärineb sellest ajast, kui McCann ühines White Labeliga, sest White Label oli puhtalt brändistrateegia, kalkuleerituse ning parimate lahenduste peal väljas, McCann on jällegi loovagentuur, kes pakub huvitavaid kuid tõhusaid lahendusi. Neid kahte kombineerides ilmnes, et „kalkuleeritud risk” on parim kirjeldamaks seda, millega me tegeleme.

Kui sa reklaamiga ei riski, siis mis on asja mõte? Ilma riskita oleksid nagu järjekordne pesuvahend poeriiulil. Kui sa ei riski, siis kui suure tõenäosusega sind üldse märgatakse? Aga kui sa teed ainult riskantse reklaami ja ei analüüsi ega mõõda, on see raha tuulde laskmine.

Mõned kliendid, kellega meil on pikaajalised suhted, annavad agentuurile vabaduse teha midagi hullumeelset umbes kord aastas.

Meil on ka kliente, kes usaldavad meie oskusi ning kui ütleme: „Teeme nii“” saame vastuseks „Olgu!”. Riskivalmidus on iga kliendi puhul erinev, kuid alati on ruumi innovatsiooniks.

BALTICBEST 2018 OOTAB OSALEJAID JA TÖID

Paljud turundusprobleemid on väikeriikides sarnased – nii inimressursi kui raha nappus, väike koduturg, vajadus eksportida. 31. augustil Tallinnas Filmimuuseumis toimuva Balticbesti konverentsi teemade ja esinejate valikul pöörame tähelepanu väikeste riikide turundusprobleemidele. Kõik ettekanded räägivad sellest, kuidas väheste vahenditega (eelarve, tiim) teha suuri asju. Tutvu programmiga: balticbest.eu/program.

Seekordne Balticbesti loovkonkurss paneb omavahel võistlema väikeriigid. Kui varem oli konkurss avatud vaid Balti riikidele, siis nüüd ootame osalema ja omavahel võistlema Euroopa väikeriikide (alla 5-miljonilise elanikkonnaga) agentuure. Alla 5 miljoni elab inimesi Balti riikides, Sloveenias, Horvaatias, Iirimaal, Islandil, Küprosel, Maltal, Gruusias, Armeenias jm. Esita töö konkursile hiljemalt 17. augustildefol.io/balticbest/2018 

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831marianne@bestmarketing.ee
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988kristi@bestmarketing.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee