2. november 2017
Jaga lugu:

Asko Seeba: On toimumas kaks revolutsiooni - tehisintellekt ja mobiil

Asko Seeba  Foto: Raul Mee

Kogu asjade interneti maailm on väga kaua seisnud selle taga kinni, et mobiiliaku ressurss on piiratud, rääkis Mooncascade’i juht Asko Seeba täna Best Internetil.

Mobiilse platvormi arengu murdepunktiks oli see, kui ca 10 aastat tagasi muutusid mitmed mobiilsed platvormid turul arendajatele vabalt kättesaadavaks. Mis edasi juhtus - tehti (ja tehakse praegugi) sadu tuhandeid äppe, millest 90% läheb prügikasti. Aga paljud jäävad ja muutuvad edukaks. Tänu sellele ei räägi me täna mitte asjadest mobiilis, vaid asjadest mobiiliajastul.

Võib öelda, et meil on praegu tegemist on lausa kahe revolutsiooniga. Esiteks - tehisintellekti areng, teiseks - mobiiltelefoni muutumine kõikide inimesega kaasasolevate seadmete füüsiliseks kommunikatsioonikanaliks.

Terminid ei ole iseenesest uued. Tehnisintellekt on teemaks olnud juba mõnikümmend aastat, närvivõrgud on tarkvaraarnedajatele teatud maani kättesaadavad olnud, kuid keskmise arendaja ressurssid on väikesed. Kui aga nüüd ca 1 aasta tagasi suured pilveteenuse pakkujad oma deep learning platvormid arendajatele avasid, siis asus suur ja võimekas community looma ja katsetama uusi tooteid. Sarnasus mobiilse platvormi arenguga on üsna suur ja nagu 10 aastat tagasi ei olnud võimalik ette näha, mis lahendused jäävad pidama, siis ei pruugi me praegu veel aimata, mis lahendused selles valdkonnas võivad olla olulised mängumuutjad.

Kus on kokkupuutepunkt turundusega? Huvitav on analüütika pool - kus iganes on suured tööstused ja andmemahud, on võimalik masinate ja algoritmidega asju ette ennustada, et reklaamid oleksid paremini sihitud.

Täna on probleem selles, et kõik äpid tahavad saada oma ruumi notification spämmis ja see on häiriv. Tehnoloogiateadlik inimene suudab neid tülikaid teateid seadetest maha keerata, kuid teised upuvad selle spämmihunniku sisse ära. Kindlasti on sügavõppe lahenduste abiga võimalik neid teateid palju täpsemini sihtida, nii et neist oleks inimesele pigem kasu kui kahju.

Positiivne areng on ka mobiiliaku koormuse vähenemises. Kui varem oli see häda, et seadmete suhtlus telefoniga nõudis pidevat sisse- ja väljalülitamist, et akut ära ei sööks, siis bluetooth 4 võib ka 24 tundi sees hoida, kuid ta ei mõju akule kuigi märgatavalt.

Kui varem pidi spordikella käsitsi võrku ühendama, et päeva lõpus andmeülekanne teha, siis praegu võib ta kasvõi 24/7 ühendatud ja andmeid kantakse üle mugavalt reaalajas.

Kogu see asjade interneti maailm on väga kaua seisnud selle taga kinni, et aku ressurss on piiratud. Kui suudetakse teha selline oluline murre tehnoloogias, et seadmete omavaheline ühendus senisest vähem aku ressurssi tarvitab, siis võimaldab asjade internet meil senisest veelgi enam andmeid koguda ja kasutada.

Asko Seeba  Foto: Raul Mee

Asko Seeba on tarkvarainseneriks õppinud ning sel alal juba üle 20 aasta tegutsenud. Nende aastate jooksul on ta töötanud mitmetest IT-ettevõtetes ja startupides, sealhulgas oli ta ka Skype’i sünni juures. 2007. aastal oli Asko üks Mooncascade OÜ asutajatest ning on praeguseni ettevõtte tegevjuht. Lisaks tegutseb ta Garage48 juures nõuandjana ning oli ka «Eesti parim mobiilirakendus 2016» žürii esimees.

Kokkuvõtte Best Internet 2017 mobiiliturunduse sessioonist tegi disaini- ja tarkvaraettevõtte Proekspert turundusjuht, TTÜ digiturunduse lektor Katariina Roosipuu.

Best Internet toimub 2. – 3. novembril 2017 Tallinnas

www.bestinternet.ee 

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com