11. november 2016
Jaga lugu:

Reisikirjad Soomest 4: Muuseumilõks, kust ei taha põgeneda

Soomes on üks tähtis uus kaart mu rahakoti vahel - Museokortti ehk Muuseumikaart.

Muuseumikaart on äge. Saad iga kell nö tasuta 226 muuseumisse üle Soome sisse astuda, sealhulgas pea igasse muuseumisse Helsingis. Vaadata meeldima hakanud näitust uuesti ja uuesti. Kasvõi iga päev. Tänu muuseumikaardile on meile näituste külastamine kujunenud pigem heaks traditsiooniks kui harvajuhtuvaks luksuseks.

Ei, ma ei ole sügavalt ajaloohuviline ja kindlasti ei plaani ma muuseumidest raamatut kirjutama hakata.  Aga olles ilmselt keskmisest suurem kunstihuviline ja teades, et uue maa avastamiseks ootab ees veel mitme uue linna külastamine, kus leidub kindlasti ka põnevaid muuseume ja näituseid, siis oli otsus lihtne.

Mais 2015 lansseeritud kaardi omanikke kogunes esimese aastaga 60 000. Kaart maksab 59 eurot ja uuendamine 54 eurot.  Muuseumide valikut ja uusi näitusi aitab meeles pidada Muuseumikaardi e-maili teel saadetav uudiskiri, aga ka sisutihe veebileht ja Facebook. Muuseumikaardi tegemisi veab Soome Muuseumite Liit. Vaata ka www.museot.fi/museokortti

Väidetavalt ei ole mujal maailmas sellise kontseptsiooniga kaarti veel olnud, välja arvatud Hollandis, kus see toimib juba aastast 1980.

Soomlased ise vaatavad seda, kuidas Muuseumikaart on muutmas inimeste käitumist.  Muuseumi külastamise barjääri viib selline kaart alla, sest kaardiomanik saab muuseume külastada tihti ja ilma planeerimata. Üht muuseumit saab Muuseumikaardiga külastada kord päevas, kuid samas kasvõi iga päev. Muuseumisse võib minna lihtsalt, kui on hetk aega üle. Või hoopis sõpradega kohtumiseks. Lihtne on minna vaatama uuesti näitust, mis meeldima hakkas. Nii on Muuseumikaart kujunemas elustiilikaardiks.

Muuseumid saavad iga Muuseumikaardi külastuse pealt kindla summa oma kassasse.  Külastuste arv oli poole aastaga kasvanud 3%. Muuseumid ise toovad esile, et lisaks Muuseumikaardiga külastuste arvu kasvule on kasvanud ka ostud muuseumikohvikutest ja -poodidest.

Igatahes meie perele on see kaart üks väga hea põhjus nautida kultuuri tihedamalt kui enne. Näiteks läbi arvukate kunstinäituste, mida Helsingis sel sügisel on tõesti palju.  Minu soovitused SIIN.  

Arvan, et Eestis ja Tallinnas toimiks kõikide muuseumide aastakaart päris hästi. See oleks kindlasti uus väärtus, sest erineb muuseumide endi aastakaartidest, mis seovad ühe muuseumiga, kuid ei muuda oluliselt käitumist. Üldine Muuseumikaart võiks aga avada uusi uksi ja enam kaasata. Vaatasin, et Eestis on olemas Muuseumiühing, kes võiks sellise projekti ette võtta. Näide, millest kogemusi ammutada, on ju ees olemas. Ka saaks Eestis Muuseumikaardi nutikalt inimese ID kaardiga siduda, mitte toota lihtsalt plastikkaarte lisaks.  

Kas teeks EV100-ks valmis? Üks igati tore kingitus kõigile muuseumidele ja muuseumisõpradele. 

Reisikirja autor on Georgi Viies, kes lahkus suvel Eestist ja kolis järgmiseks kolmeks aastaks perega Helsingisse elama. Georgi on töötanud Eestis nii Mainori, Solaris Keskuse, TV3 kui G4S-i turundusjuhina. Samuti tegeleb Georgi lasteraamatute kirjutamisega.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com