Helen Külaots • 27 detsember 2016
Jaga lugu:

IT firma Uptime Robotexil - põrusime täiega, kuid see oli ikkagi kasulik

Foto: Kaido Einama

„Tõeline innovatsioon ei tule evolutsioonist, vaid revolutsioonist,“ ütleb Uptime´i CTO pärast mõttepausi küsimuse peale, miks siis seekord teisiti läks. Kõik aastad pole ühesugused. Nii juhtuski selleaastasel Robotexil, et ükski Uptime´i toetatud seitsmest võistkonnast ei pääsenud poodiumile. Sellest pole aga midagi, sest palju rohkem on nüüd kogemustest õppida. Oma õppetundidest räägib Uptime tehnoloogiajuht Raimo Seero.

„Kui eelmise aastaga võrrelda, siis võib öelda, et põrusime täiega,“ võtab Raimo Seero kokku Robotexil toimunu. Uptime´i toetatud võistkonnad ei pääsenud esikolmikusse. „Samas on kõigele vaatamata jube hea tunne,“ ei lase ta end edetabelikohtadest häirida. „Saime väga väärtusliku õppetunni.“

„Tõeline innovatsioon ei tule evolutsioonist, vaid revolutsioonist,“ ütleb Uptime´i CTO pärast mõttepausi küsimuse peale, miks siis seekord teisiti läks. „Kui meie tuunisime roboteid olema paremad kui eelmisel aastal (joonejärgimises näiteks 21 sekundi asemel ajaga alla 13 sekundi), siis olulise õppetunni andsid hoopis Itaalia võistkonnad, kes võtsid kõik poodiumikohad endale 6-7 sekundi kanti jäävate tulemustega. See õpetas meile, et mõtlema peab nö kastist väljas ja ainult olemasoleva täiustamisest ei piisa.“

Itaallased olid LEGO joonejärgimisel küll vanemate LEGO robotitega, kuid kasutasid teistsugust disaini ja varuosasid. Ehk nad olidki oma ülesandele lähenenud väljaspool kasti mõeldes. Roboti start ja alglaadimine võttis aega mitu sekundit ning samal ajal sööstsid konkurendid juba rajale, kuid siis järgnes võitjate ülikiire rajaläbimine ning kõik teised jäeti kaugele seljataha. Kiirusele andis juurde ka roboti „pöörav“ pea, mis vaatas kurvidesse.

„See on tore, kui käid laste robootikavõistlusel ja seal nähtu tuletab meelde vana tõe, et teistest arvestatavalt parem olemiseks (võtame või näitena Eesti ettevõttena välisturule eduka sisenemise) ei piisa sellest, et teed nii, nagu kombeks ja püüad paremini,“ lisab Raimo Seero, „peab olema valmis ka mõtlema nö väljaspool kasti ja võtma riske, et silmapaistvalt teistest üle olla.“

Sest alati võib kuskilt tulla keegi, kes ei teinud oma robotit natuke paremaks, vaid tegi hoopis revolutsiooni. „Jah meie võistkonnad ei võitnud,“, lisab Uptime´i tehnoloogiajuht, „kuid minu meelest saime hea õppetunni ja lõbus oli sellegipoolest.“

Robotexil osales Saku huvikeskusest kuus Uptime´i toetatud võistkonda. Kaks neist Folkrace´il, kaks LEGO joonejärgimisel ning kaks LEGO Sumol.

Uptime toetas ka Kostivere tüdrukutetiimi, mis osales Robotexil LEGO joonejärgimises.

„Seekord läks Robotexil oodatust kehvemini,“ tõdeb tiimi juhendaja ning Kostivere robootikaringi juht Kuldar Saaremäe, „põhjuseks, miks lõpptulemus polnud nii hea kui oodati, oli see, et terve üritus oli ajast maas ning ära jäi nullring, mille kaudu oleks kindlasti saanud tulemust parandada.

Võistlejatele meeldis aga kõige rohkem see, et nad said Uptime'ilt saiakesi. Kuna ajagraafik oli tugevalt nihkes, olid lapsed väsinud ja väike amps õigel ajal mõjus väga turgutavalt.“

Kostivere tiimi roboti juures oli sel aastal täielikult muudetud disaini ning osaliselt ka juhtprogrammi. Kuldar Saaremäe võtab kokku kaks olulist asja, mida nad sel aastal Robotexilt õppisid: „Ei ole mõtet vahetult enne võistlust hakata muudatusi tegema ja alati peaks olema kaks programmi.“

Põhieesmärk sai aga Robotexil kõigil täidetud – robootikahuvi on tekitatud, robotid said täiuslikumad kui kunagi varem ja just seda oligi vaja.

Uptime on järgmisel aastal kindlasti Robotexil tagasi, sest koos võistkondadega sai nii palju õppida, et muud varianti polegi. Sel aastal toetati kokku seitset tiimi, kes võistlesid Uptime´i punastes särkides.

16 000 robootikahuvilist – võimas tulevikuplatvorm

Euroopa suurimal ja maailmas ilmselt suuruselt teisel robotivõistlusel Robotex osales sel aastal ligi 16 000 külalist. Sellega ületas võistlus eelmisel aastal saavutatud 14 tuhande piiri. Selline suur arv robotihuvilisi tähendab, et uue tehnoloogia vastu on huvi suur ja kuna enamus külastajatest olid lastega pered, siis järelkasvu selles valdkonnas on tulemas.

Kokku osales 23 võistlusel 912 robotit 20 riigist. Võistlejate arvu poolest oli esikohal Eesti 1803 osalejaga, järgnesid Läti 145 ja Leedu 88 võistlejaga. Noorim võistleja oli nelja- ning vanim 69-aastane.

Uutest aladest tõmbas enim publiku tähelepanu mõttejõu võistlus, kus võistlejad pidid roboteid juhtima peas asuva ajuskänneri abil.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com