Helen Külaots • 10. veebruar 2017
Jaga lugu:

Brändingu radikaalne tulevik

Mitmed disainerid üle maailma andsid oma hinnangu, milliseks kujunevad käesoleval aastal brändimise trendid. Uskuge või mitte, aga ka Trumpil on siin oma osa mängida.

Brändid radikaliseeruvad

Enne Trumpi tulekut olid brändid pigem seda meelt, et poliitikat nad oma turunduskampaaniates ei torkinud. Nüüd on asjalood muutunud ning eksperdid usuvad, et brändid hakkavad aina enam poliitiliselt pooli valima ja teatud ühiskondlike väärtusi oma kommunikatsioonis väljendama.

Agentuuri Wolff Olins strateeg Melanie McShane ütleb, et selline brändiaktivism muutub aina olulisemaks ning ettevõtted peavad autoritaarsemaks muutuva poliitika juures otsustama, kas jääda pealtvaatajaks ehk nõustuda kõigega, mis toimub või olla oma tarbijate hääletoruks ja öelda ausalt välja, kui mõni poliitiline otsus pole inimestele vastuvõetav.

Brändide poliitiline aktiivsus on juba täiesti toimiv nähtus: kui Trump keelas seitsmest moslemiriigist turistide ja põgenike vastuvõtmise, asusid mitmed suured ettevõtted väljendama oma arvamust – Lyft annetas ACLU’le (American Civil Liberties Union) miljon dollarit, Starbucks lubas võtta tööle 10 000 põgenikku, Airbnb pakkus põgenikele tasuta majutust ja Budweiser näitas läbi Superbowli reklaami, et firma asutajad on olnud ka immigrandid.

Eetiline käitumine

Üks asi on võtta sõna olulistes küsimustes, mis peegeldavad ka ettevõtte enda väärtusi, hoopis teine asi on kasutada ära hapras olukorras valijaid, et lihtsalt tähelepanu saavutada. See viimane käitumisstiil ei ole üldsegi trendikas.

Brändid lõpetavad inimestega trikitamise

Ennustatakse, et brändid hakkavad aina enam rääkima tõtt ja lõpetavad inimeste trikitamiste valede ja muu sellise jamaga. Miks? Taaskord saab selle eest tänada Trumpi, kellel ei ole tõe rääkimisega alati kõige paremad lood. Kuna riiklikke institutsioone usaldatakse aina vähem, leiavad brändid, et usalduse võitmiseks tuleb oma lubadustes olla aus. Ettevõtted koorivad end piltlikult paljaks, et olla läbipaistvad, eetilised ja sotsiaalselt vastutustundlikud.

Logode disainimine eeldab loomingulisemat lähenemist

Graafilise disaini ettevõtte Chermayeff&Geismar&Haviv partner Sagi Haviv ütleb, et traditsiooniline, sümbolil põhinevate logode aeg on ümber saamas. Enamik kujundeid on juba logodena kasutusel. See tähendab, et polegi enam eriti valikuid, mida logona kasutada. Lihtsam oleks siis ju brändil kasutada visuaalselt vaid oma nime ilma logota.

Haviv usub, et disainerid siiski suudavad siiski originaalseid logosid, mis on ka multifunktsionaalselt kasutatavad. Näiteks Wolff Olins sai hiljuti endale uue logo - kaks kaldkriipsu, mida saab kasutada teksti sees, veebilehel või mujal, kus bränd tegutseb. Ilmselt hakatakse käesoleval aastal logodega rohkem katsetusi tegema.

Virtuaalne reaalsus saab brändingu tavaliseks osaks

Disainerid eeldavad, et virtuaalset reaalsust hakatakse rakendama laiemalt kui täna. Praegu on selle peamiseks väljenduseks arvutimäng, kuid võimalusi võiks olla rohkem, näiteks uue, kihilise tüpograafia või visuaali kasutamine 360-kraadises perspektiivis. Virtuaalreaalsuse visuaalne keel võib saada brändingu tavapäraseks osaks, kus kombineeritakse 3D ja 2D elemente.

Tehisintellekt ja eetika käivad käsikäes

Brändid hakkavad aina enam suhtlema klientidega läbi tehisintellekti, mida juba praegu teevad Amazoni Alexa ja Apple’i Siri. Ettevõte saab niiviisi palju lihtsamalt oma sõnumi kliendini viia ja saada osa tema igapäevaelust. Kas igapäevane suhtlus ja info saamine ettevõtetelt muudab inimesed manipulatsiooniohvriteks? See on küsimus, millele peavad ettevõtjad mõtlema enne kui tehisintellekti juurutama hakkavad. Moraal ja eetika hakkavad sellisel juhul aina olulisemat rolli mängima, bränd peab ka oma tegude eest vastutama.

Loo allikas: The Radical Future of Branding

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com