Hando Sinisalu • 4 jaanuar 2017
Jaga lugu:

2016. aastal jätkus video võidukäik

Foto: Shutterstock

Techcrunchi väitel on Facebooki videote vaatamine 2016. a võrreldes eelmise aastaga kasvanud 300% võrra. Syndacasti andmetel moodustab video tervelt 74% kogu internetiliiklusest. Hando Sinisalu vestleb Hanno Kindeliga tele- ja Youtube'i reklaamide tulemuslikkuse ja mõõdetavuse teemal.

Kuigi TV reklaamimahud kogu maailmas kasvavad jätkuvalt, vaatavad noored järjest vähem telerit. Näiteks kui võtta aluseks telerivaatamine USAs, siis võrreldes viie aasta taguse ajaga vaatavad 18-24-aastased inimesed 36% vähem ja 35-45 aastased 12% vähem TV-d kui aastal 2011.

Samas üle 65-aastased inimesed vaatasid USAs telerit tänavu isegi rohkem kui 5 aastat tagasi.

Eestis püsib telerivaatamine stabiilsena. TNS Emori andemetel vaatasid Eesti elanikud oktoobris 2016 telerit keskmiselt 3 tundi 51 min päevas (2006. a oktoobris oli see näitaja 3 tundi 28 min).

Google’i tellitud uuringu kohaselt vaatas alla 25-aastastest Eesti noortest iga nädal televiisorit 68 protsenti, kuid Youtube’i internetivideokeskkonda 93 protsenti. (allikas: http://elu24.postimees.ee/3850081/miks-kuell-eesti-noored-vaatavad-jaerjest-vaehem-televiisorit)

Turundajate jaoks on suur väljakutse see, kuidas võrrelda traditsioonilise TV-reklaami ja YouTube’i videote näitajaid.

Kuidas võrrelda videoreklaami internetis reklaamiga teles? Kas need on üldse võrreldavad?  Kutsusin lõunale OMD Estonia juhi Hanno Kindeli, et asjasse selgust tuua.

Hanno Kindel  

Hanno Kindel: “TV on suurima katvusega meediatüüp üldse. Populaarsemad saated saavad üle 200 000 vaatamise. Kuna telemõõdikud mõõdavad vaatamisi sekundi täpsusega, saab ka reklaamipausi üsna täpselt mõõta.”

Hando Sinisalu: “Aga inimesed käivad reklaamipauside ajal köögis võileibu tegemas”

Hanno Kindel: “Loomulikult on reklaamiapausi ajal teatud ärakukkumised, seda nimetatakse erosiooniks. Erosioon sõltub reklaampausi pikkusest, vaatajaskonna kadu on ca 10-20%. Näiteks SNKT saate puhul on reklaamploki vaadatavuse langus 16%, aga selles saates on ka pikad reklaamplokid.”

Hando Sinisalu: “Kas sa väidad, et TV reklaam mõjub ka siis, kui vaatajad köögis võileibu teevad?”

Hanno Kindel: “Selles valdkonnas on tuntud Robert Heath’i uurimus - suur osa telereklaami mõjust tuleb kaudse tarbimise tulemusena. Kui inimene on eemal, siis teleka heli käib ikka temaga kaasas. Seda nimetatakse kaudseks tähelepanuks. Seega on heliriba ülioluline osa telereklaamist. Teleka vaatamine on hajus tegevus, isegi oma lemmiksaateid vaatavad inimesed hajusalt. Võrreldes teleriga vaatavad inimesed arvuti- ja mobiiliekraani keskendunumalt.“

Hando Sinisalu: „Toon näite. Kui populaarsel telesaatel on 200 000 vaatajat ja erosioon on 20%, siis neto vaatajate hulk ca 166 000. Kui YouTube’ is saab mõni video 166 000 vaatamist, siis kas see on reachi poolest võrreldav eelnevalt mainitud telereklaami vaatajanumbritega?”

Hanno Kindel: “Peamine erinevus tuleb sellest, et telekampaanias ei näidata klippi kunagi ainult 1 kord. Tavaliselt planeeritakse kampaania nii, et sihtrühm näeks klippi 3-5 korda. YouTube ei avalikusta seda, mida täpselt “vaatamise” all arvestatakse. Seega ei saa TV reitinguid ja YT vaatamisi päris üksühele võrrelda.“

HS: “Rääkides hindadest: kui palju ühe 30-sekundilise klipi näitamine maksab näiteks "näosaates"?“

HK: „ 8484 eurot on hinnakirjajärgne hind.“

HS: „Ma olen kuulnud, et suurtel klientidel võivad allahindlused ulatuda 80-90%-ni. Nii et suur klient võiks saada selle klipi vähem kui 1000 euroga?“

HK: "Ma ei saa seda kommenteerida"

HS: „Kas Google kui YT omanikfirma pakub meediaagentuuridele ja suurkientidele ka allahindlust?“

HK: “Rahvusvahelistel meediaagentuuride kettidel on oma diilid Google’iga ja nad saavad ka soodsamaid hindu. Baltikumi mahud on nii väikesed, et meie siin ei saa allahindlusi. Google pakub eridiile juhul, kui käive ületab 1 miljon dollarit.”

HS: „Kas telesaadete järelvaatamine mõjutab TV reklaami tulemuslikkust? Järelvaadatavatest saadetest on ju reklaamblokid välja lõigatud”

HK: “Järelvaatamiste osakaal on jätkuvalt hämmastavalt väike. Näiteks Suurbritannias, mis on maailma arenenuim meediaturg, moodustab järelvaatamiste osakaal vaid 13% kogu telerivaatamisele kulutatud ajast”

 

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com