Silja Oja • 28 september 2018

Nordic Business Forum 2018: Tulevik on meie eelistuste suhtes üllatavalt ükskõikne

Foto: Nordic Business Forum

Inimesed paraku ei armasta muutusi ja püüavad neile vastu töötada. Microsoft jäi ajast maha ja seda ainult seetõttu, et ettevõtte juhid olid eitamise faasis, nad ei uskunud iPhone’i edusse, aga tulevik on meie eitamiste ja eelistuste suhtes üllatavalt ükskõikne.

26. – 27. septembril toimus Helsingis Põhjamaade suurim ärifoorum Nordic Business Forum (NBF), mille peaesinejaks oli endine USA president Barack Obama, keda intervjueeris Skype’i kaasasutaja Niklas Zenström.

„Ärikeskkonda pole võimalik poliitilisest keskkonnast lahutada," rääkis Barack Obama ja selgitas: „Suurenev majanduslik ebavõrdsus ja tehnoloogia kiire areng tekitavad suures osas nö tavalistes inimestes rongist maha jäetuse ja hirmu tunde. Seda kasutavad ära poliitikud, kes näitavad näpuga “süüdlastele”. Ettevõtete kohus on toetada inimõigusi, vaba ühiskonda, ajakirjanduse sõltumatust - võtta seisukoht. Muidu juhtub see, mis toimub praegu Ungaris ja Poolas.“„Soome on maailma üks edukamaid ja õnnelikumaid riike, sest seal pole suurt ebavõrdsust, seal on ka kõige vaesemal lapsel ligipääs maailma parimale haridusele. Ja õpetajad saavad väärilist palka,“ kiitis Obama Soomet.

Foto: AP/Scanpix

Olen ise konverentsikorraldajana näinud, kuidas osalejad mõnikord mõne eriti vaimustava ettekande lõpus esinejat püsti seistes ja aplodeerides tänavad. Kui Obama lavale astus, nägin esimest korda, kuidas kogu publik tema auks juba enne ta sõnavõttu püsti tõusis.

Gary Hamel  Foto: NBF

Minu jaoks isiklikult oli üks huvitavamaid esinejaid London Business Schooli professor Gary Hamel. Siinkohal mõned nopped tema jutust:

Me elame erakordselt suurel ja kiirel muutuste ajal. Tulevikku loovad uustulnukad: mitte BMW, vaid Tesla; mitte Wal-Mart, vaid Amazon; mitte Marriott, vaid Airbnb; mitte Herz, vaid Uber. 

Foto: Silja Oja

Suurim viga, mida juhtimisel saab teha, on allutada töötajad liigsele kontrollile. Kui töötaja suudab eraelus teha selliseid vastutusrikkaid otsuseid nagu auto või eluaseme soetamine, siis miks allutada teda töö juures nö kontoritüranniale, kus tal isegi kontoritooli, millel ta päevast-päeva istub, oma eelistuste järgi valida ei lasta?

Kontroll tapab kire, aga edu saavutamise üheks eelduseks on just nimelt kirg.

Foto: Silja Oja

Inimesed paraku ei armasta muutusi ja püüavad neile vastu töötada. Microsoft jäi ajast maha ja seda ainult seetõttu, et ettevõtte juhid olid eitamise faasis, nad ei uskunud iPhone’i edusse, aga tulevik on meie eitamiste ja eelistuste suhtes üllatavalt ükskõikne.

Innovatsioon peab ettevõttes saama alguse rohujuure tasandilt ja olema juhi poolt soositud. Uute ideede elluviimine ei tohi sõltuda vaid ettevõtte juhi, vaid tiimi heakskiidust. Juht ei tohi olla uute ideede nö ainuostja.

Tegevjuht on tänapäevases ettevõttes inimeste inimene, hea psühholoog, erimeelsuste lahendaja, talentide hoidja (Hamel kasutas väljendit social architect), mitte ainuisikuliselt otsuseid vastu võttev kapten laevas.

Tiimijuhi võiks valida iga tiim ise ning tiimil peaks olema õigus tiimijuht ka tagasi kutsuda.

Sa ei näe juhina tulevikku, kui istud kogu aeg ühe koha peal. Ela kuu aega aastast välismaal, vali põnev, kiiresti arenev koht. Anna endale võimalus üllatuda.

Mida õppida maailma ühe edukaima brändi Apple’i edust? Apple hoiab pidevalt fookuses tarbijat ja küsib endalt iga päev: „Mis TUNDE meie toode tarbijas tekitab?“.

Susan Cain  Foto: NBF

Mitmete bestsellerite autor Susan Cain rääkis NBF-il introvertidest ja ekstravertidest. Taustamüra (näiteks raadio) tööl tõstab ekstravertide võimekust, samal ajal vähendades introvertide oma. Pea seda töökeskkonda disainides silmas.

Tihti arvatakse, et introvertsed inimesed on vähem ambitsioonikad, aga see pole nii. Nad lihtsalt ei väljenda ennast valjuhäälselt. Introvert võib olla suurepärane juht, kui talle võimalus anda, tal tihtipeale paremini arenenud empaatiavõime.

Ära lase koosolekutel vaid loomult jutukamatel sõna võtta. Anna kohe alguses sõna introvertidele, et ka neil oleks võimalus end väljendada.

Introvert ja ekstravert on suurepärane kooslus nii tööl kui kodus. Introvert suudab töötada vaikuses ja üksinduses, mida loovprotsess vajab. Ekstravert aga tunnustab teda, kiidab taevani ja annab protsessile hoo sisse. Hea näide introverdi ja ekstraverdi kooslusest on Apple’i loojad Steve Wozniak ja Steve Jobs – nad täiendasid üksteist nagu yin ja yang.

Andrew McAfee  Foto: NBF

Teadlane Andrew McAfee rääkis NBF-il tehisintellekti (artificial intelligence, AI) võidukäigust ja mida see meie jaoks tähendab. juba 90ndatel. 2016. aastal õnnestus AI-l võita inimest the game of go mängus, mis on malest märksa keerukam, 3000 aastat vana abstraktne strateegiamäng. Aasta hiljem võitis AI inimest pokkeris - mängus, kus osa infot on varjatud (sa ei näe vastase kaarte) ja suur osa mängust seisneb valetamises (asi, milles just inimene osav on). AI areneb sellise kiirusega ja keerukusega, mida me ette kujutada ei suuda.

AI võitis male maailmameistrit Garry Kasparovit

Inimene on AI-st veel üle empaatia ja nö tervemõistuslikkuse poolest. Näiteks kui toimub terrorirünnak ja inimesed haaravad massiliselt taksosid, et ohukoldest põgeneda, siis Uberi AI tõstaks nõudluse kasvu märgates automaatselt sõiduhinda, inimene seda aga ei teeks.

James Hewitt  Foto: NBF

AI-st rääkis ka James Hewitt, NBF-i esinejatekonkursi võitja, kes teenis oma 20-minutilise ettekande eest 30 000 eurot:

Suurim oht ei seisne mitte AI-s, vaid selles, et meie - inimesed - üritame käituda nagu robotid. Me ei suuda seda.

Me ei suuda enam ei puhata ega keskenduda. Me kontrollime oma e-maili ja Facebooki voogu liiga tihti - keskmine peaga töötaja teeb seda iga 11 minuti tagant! See kurnab meid, sest me ei suuda tegelikult pidevalt ON olla, vahepeal on vaja olla OFF. Ära alusta päeva juba voodis telefonist e-mailide kontrollimisega.

Hewitti soovitused, kuidas mitte läbi põleda:1. Keskendu. Pinguta õigel ajal.2. Taastu. Puhka vahepeal, isegi siis, kui sa ei tunne end väsinuna.3. Tööta ja puhka oma rütmis. Optimeeri, mitte ära maksimeeri.

Foto: NBF

2009. aastal 1. korda toimunud Nordic Business Forumil osales 80 inimest (suurem osa neist tudengitest korraldajate Hans-Peter Siefeni ja Jyri Lindéni sugulased ja sõbrad), pilet maksis 10 eurot. Rahvusvaheliseks muutus üritus 2011. aastal. 2018. aastal oli saalis 7500 inimest 40 riigist (sh Eestis 900), 25 000 vaatas sündmust online’is. Kohapeal lõi kaasa 350 tudengist vabatahtlikku. Konverentsi korraldajad loodavad, et 2021. aastaks saab Nordic Business Forumist maailma mõjukaim ärifoorum. 

Kuula:

Äripäeva konverentside toimetuse juht Marili Niidumaa vahendab muljeid Helsingis toimunud Nordic Business Forumilt

Loe:  

Nordic Business Forum: kes ütles, et alluvad ei taha muutusi?

Obama: mahajääjad töötavad vastu

Lihtsad nipid, kuidas edukamaks saada

Obama Helsingis: ei ole ühtegi probleemi, mida inimkond ei suuda lahendada - juba sellepärast, et oleme ise need tekitanud

Ingliskeelseid kokkuvõtteid tänavustest ettekannetest leiad: www.facebook.com/NBForumHQ

BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700