Kuidas väiksest eelarvest maksimumi võtta

Peter McPartlin
Peter McPartlin

Iirimaalt pärit turundus- ja meedianõustaja Peter McPartlin jagas BalticBest 2018 konverentsil oma mõtteid eduka turunduskommunikatsiooni osas. Kokkuvõtte tegi Katariina Roosipuu.

Iirimaa meediaturul läheb eelarve vaatenurgast praeguseks juba jälle üsna hästi. Reklaamikulu inimese kohta on 239 eurot – enamvähem sama palju nagu enne masu ja umbes viis korda rohkem kui Balti riikides. Turundajate elu läheb samal ajal aga üha keerulisemaks, sest tarbijate tähelepanu võitmine maailmas, kus kõigil on iga päevaga aina kiirem, on tõeline väljakutse. Probleem on selles, et järjest kiirenevas maailmas on reklaam muutunud ähmaseks taustakujunduseks ning ükski terve mõistusega inimene ei sõlmi sügavat ja mõtestatud suhet ähmase taustakujundusega. Vähemalt ei ole sellele lootusele mõistlik oma turundusstrateegiat üles ehitada.
 
Varem turunduse vundamendiks olnud “tarbija ja brändi vahel suhte loomine” on nüüdseks lihtsalt metafoor, mida ei tasu liiga tõsiselt võtta. Tuleb olla realist: inimestel on raskusi isegi teiste inimestega lähedaste suhete loomisel – seega suhe brändiga on pigem turundajate soovmõtlemaine, mitte tarbija enese prioriteet.
 
Turunduses on tekkinud mitmed uued eksitavad uskumused. Näiteks “ülitäpne sihtimine on parim lähenemine”, “tasuta meedia suretab tasulise meedia välja”, “müügiedenduskampaaniad on parim viis kasvu kiirendamiseks”.
 
Need eksiarvamused toovad endaga kaasa halbu turundusotsuseid. Suured ettevõtted on vähendanud brändistrateegiate eelarveid miljardite eurode võrra, et panustada rohkem müügiedenduskampaaniatesse.
 
Peter soovitab lugeda suurt uuringuraportit “Media in Focus, Marketing Effectiveness in the Digital Era” by Les Binet and Peter Field , et veenduda, kui pealiskaudsed need uskumused on.
 
Uuringu 3 põhitulemust lükkavad eelnimetatud uskumused küllalt kindlalt ümber, näidates, etmüügiedenduse kõrvalt ei tohiks strateegilist bränditurundust kindlasti unustada, ole või start-up:

· Efektiivsus vajab nii lühi- kui pikaajalise mõjuga tegevusi (näiteks suhtes 60%-40%)
· Pikas perspektiivis on brändiedendus põhiliseks kasvumootoriks
· Massturundus on endiselt kõige efektiivsem – skaleeritavus on kasvu võti
 
Selgus ja fookus brändi põhimõtete osas aitab vähendada asjatut aja ja raha raiskamist. Tihti öeldakse, et “mõtle raamidest väljas”, aga kui aus olla, siis see on üks järjekordne turunduskonsultantide haip. Mõnikord on väga kasulik mõelda raamide sees, lihtsalt teha seda väga hästi. Me kõik teame, et kõigist haipidest hoolimata elame me piirangutega maailmas. Et tulemuslikumalt raamide sees mõelda, soovitab Peter lugeda Adam Morgani ja Mark Bardeni raamatut “A beautiful constraint”.
 
Nõuanded, kuidas väiksest eelarvest maksimumi võtta
 
Ümberringi on väga palju keskpärasust, hea loovlahendus paistab selgelt silma. Loovus on kindlasti edu võti, aga ei tohi unustada, et see peaks ühtima sinu strateegiaga (ja selleks peaks see strateegia ka olemas olema), sest turul käib konkurentsisõda mitte toodete, vaid brändide vahel.
 
Sihi kuulsust, mitte tuntust. Tuntus ei ole alati kõige parem ja väikese eelarvega on seda raske saavutada. Kuulsus töötab paremini - sea sihiks luua turundusstrateegia, mis toob kuulsust.
 
Las kliendid hindavad su ideed varajases staadiumis. Tänapäeval defineerib loovuse meisterlikkuse justnimelt tarbija. Kas su idee on nii hea, et nad vaevuksid seda ise otsima?
 
Kokkuvõtteks:
· Ära mõtle ainult lühiajalises perspektiivis. Bränd ja strateegia on olulised.
· Ülitäpne sihtimine on ligitõmbav, aga pikas perspektiivis jääb see laiemale sihtrühmale suunatud sisu loomisele alla
· Keskendu tarbija emotsioonidele
· Loovus on su kõige tugevam relv
 
Kokkuvõtte tegi Katariina Roosipuu, Qminderi turundusjuht

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

LIVIKO otsib GRAAFILIST DISAINERIT

Liviko AS

25. veebruar 2019