Helen Külaots • 29. märts 2018
Jaga lugu:

Kai-Riin Veromann: inimesed usaldavad rohkem brände kui valitsust

Kai-Riin Veroman  Foto: Marko Mumm

Turunduskonverentsil Password esinenud Kai-Riin Veromann rääkis sellest, kuidas brändid maailma parandavad. Kokkuvõte tema õpetlikust ettekandest, mis andis ülevaate, kuidas oma brändi eesmärki seada ja sellega ühiskonnale kasu tuua.

Ettevõtted on võimsamad kui kunagi varem: Wallmart on suurem kui Austraalia.. Kasuta brändi eesmärki turundustegevuses Vii see ühiskondlikule tasandile – joonda brändi emotsionaalne, funktsionaalne ja ühiskondlik kasu. Vii eesmärk turundusosakonnast teistesse osakondadesse Eesmärgist on laiem ühiskondlik liikumine, mis on suurem kui bränd ise.: loo brändi eesmärk, mis oleks tähendusrikas, puudutaks midagi, mis inimestele korda läheb. Selle brändi eesmärk on olnud teismeliste poiste enesekindluse tõstmine. Varem tegid nad seda suhteliselt seksistlikult, naisi alavääristaval moel. Nüüd on nad kommunikatsiooni muutnud. Kaasaegse sõnumi loomiseks said nad sisendi Google’i otsimootorist. Nad otsisid, mis teismelisi poisse tegelikult huvitab. Tulemus oli see, et poisid googeldavad, kas mehel on okei teha joogat, kanda roosat, olla emotsionaalne jne. Stereotüübid defineeriti täielikult ümber ning kokku sai aus, siiras ja mõjuv kampaania.

Aga asi pole ettevõtete suuruses, vaid võimus.

Uuring näitab, et inimesed usaldavad valitsusasutusi vähem kui ettevõtteid.Ja järjest enam oodatakse, et ettevõtted kasutavad oma võimu vastutustundlikult.Numbritesse panduna ootab lausa 80%, et ettevõtted panustaks majanduse ja sotsiaalsfääri parandamisse seal, kus nad tegutsevad.

90% millenniumipõlvkonnast soovib kasutada oma oskusi, et teha head. 73% eestlastest eelistab brände, mis seisavad hea millegi eest.Hoiatus! Brändide sotsiaalne vastutustundlik käitumine peab olema loogiline ja sobituma nende ärimudeliga.Valesti tehtud case’id:

1. Tarbija jaoks jääb arusaamatuks kui pank istutab puid, et päästa keskkonda.2. Kui kiirtoidukett toetab vaegkuuljate haridust, kõlab see lihtsalt teatud vähemusgrupi ärakasutamisena oma hüvanguks3. Pepsi lahendab sotsiaalseid probleeme? No see oli lihtsalt väga halvasti teostatud kampaania.Mis on su eesmärk? Miks sa eksisteerid? Et luua inimestele ja maailmale positiivset mõju?

Peamine väljakutse on see, et mida ja kuidas teha? Paljud vabandavad:“Me ei tegutse ettevõttena sellises valdkonnas, mis saaks positiivset mõju avaldada”. Tegelikult pole takistuseks.Eesmärk on paberil, aga kuidas see reaalsuseks teha? Vaatame seda nelja arenguastme järgi:1

2.

3.

4.

Kuidas liikuda ühelt tasandilt järgmisele?

Esimene samm

Näiteks Axe.

Teine samm on kogu ettevõtte kaasamine. Ka juhtkond peab selle taga seisma. Näiteks Whiskas kassitoidutootja muutis täielikult toodete koostist, jättes sinna alles ainult parimad lihalised komponendid, mida kass ka looduses sööks. Ettevõtte juhtkond tuli nende sloganile järele – kasside tõelist loomust olla metsik toetatakse igal tasandil.

Kolmas samm on brändi eesmärgi võimendamine, fookus läheb brändilt ühiskondlikule tasandile. Ole eeskujuks, tee koostööd (ka konkurentidega). Volvo leiutas kolmepunktiturvavöö, mida praegugi kasutame. Nad ei patenteerinud seda, vaid lubasid ka konkurentidel seda kasutada. Väga üllas neist!

Ettekande lõpetas mõtlemapanev tsitaat Peter Drucker’ilt: kasum on ettevõttele nagu hapnik inimesele - kui sul seda piisavalt pole, oled mängust väljas. Aga kui sa arvad, et su elu põhieesmärk on hingamine, siis oled asjast valesti aru saanud.

Kai-Riin Veromann on Kantar Consultingu juhtimisalgatuse „Purpose 2020 – Inspiring Purpose-led growth“ juht Baltikumis

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Jekaterina Molotkova
Jekaterina MolotkovaBest Marketingi juht-toimetajaTel: +372 5620 6764jekaterina@bestmarketing.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com