8. jaanuar 2018
Jaga lugu:

9 tähelepanekut sotsiaalmeedias turundajale aastaks 2018

Andrus Kiisküla  Foto: Raul Mee

Unusta Snapchat, lõpeta “Jaga ja võida” mängud, tee videosid, tooda head sisu ja pane juturobot enda eest tööle. Need on vaid mõned suunad, mis sotsiaalmeediat sel aasta iseloomustavad.

Et sotsiaalmeedias õnnestuda, hoia end muudatustega kursis, katseta, tee vigu ja õpi oma vigadest – nii uuesti ja uuesti.

Tasuta sisu levib endiselt!

Kuigi keskmine postituste levik on pidevas kukkumises, sest sisu tuleb meeletult peale, ei tähenda see, et tasuta sisu ei leviks. Hästi vormistatud ja sihtgrupi jaoks olulised teemad levivad endiselt. Ka täna, 2018. aasta alguses näeb nii Eestis kui ka näiteks Inglismaal orgaaniliselt levivaid postitusi, mis jõuavad väga suure osani vastava lehe fännidest ja mille kaasavus (engagement) on üle 10%.

Orgaanilise postituse levik fännilhelelt, millel on alla 10,000 fänni  

Hirm, et tasuta sisu enam ühel hetkel ei levi, tuleb sellest, et oktoobris testis Facebook kuues riigis eraldi uudisvooge kasutaja sõprade postitustele ja ettevõtete postitustele. Selle tulemus näitas, et ärid nendes riikides kannatasid ja postituste levik kukkus märkimisväärselt.

Tasub meeles pidada, et Facebook testib pidevalt uusi lahendusi ja täna oleks ennatlik öelda, et 2018. aastal tasuta enam sisu ühel hetkel levitada ei saa.Kindel on see, et tasuta (orgaaniline) levi jätkab langemist ja iga turundaja peaks vaatama veel rohkem tasuliste tegevuste poole.If you want to play you have to pay!

Lõpeta “jaga ja võida" kampaaniad

Jaga ja võida kampaaniad on olnud aastaid üks vorme, kuidas oma lehe fännibaasi kasvatada. Tihti kaheldava väärtusega, sest on hunnik inimesi, kes on uue iPhone’i nimel valmis kõike jagama, hiljem aga lihtsalt üks number ja surnud fänn, sest nad ei reageeri ühelegi teie postitusele. erinevaid postitusi, mis kutsuvad inimesi üles jagama, laikima, tagima ja kommenteerima, karistama sellega, et nende postituste ja vastava lehe levikut hakatakse piirama.

Tegemist on paljude agentuuride leivaga olnud aastaid ja kui keegi sellist teenust 2018 aastal pakub, siis mõtle hoolega läbi, sest nüüd hakkab Facebook

Tasulised tegevused muutuvad paremini sihitavamaks ja mõõdetavaks

Facebook tegi juba möödunud aastal palju olulisi uuendusi, et turundajad saaks paremini mõõta oma makstud tegevusi ja luua detailsemaid sihtgruppe. Huvitavad asjad, mis hetkel testimisel, on näiteks Store Visits, mis võimaldab sihtrühma luua nende inimeste põhjal, kes su füüsilises poes on käinud, ja Facebook Watch, mida vaatame kohe allpool lähemalt.

Kindlasti on oodata uusi funktsioone kõigilt suurematelt platvormidelt.Video!

Ava oma Facebook või Instagram ja vaata, kui suur osa sisust uudisvoos on video formaadis. Snapchatist alguse saanud lühiajaline (efemeerne) sisu on tänaseks Instagramis ja Facebookis (stories-lahendusena). Kopeerides Snapchati ideed, möödus Instagram kiirelt Snapchatist ja täna on küsitav, kas Snapchat on see koht, kuhu oma energiat üldse panna. video levib endiselt hästi ja selle edastamise viisid on kindlasti täienemas. Facebookil on ka selge plaan YouTube’le kandadele astuda oma uue “Watch” lahendusega, mis on vaadatav ka Eestis, aga meie veel sisu edastamiseks seda kasutada ei saa. või Tim Ferrisse show’d The Tim Ferriss Experiment. Otsingus on neil juures eraldi märge "show" ja lehe ülesehitus on ka teine kui tava Facebooki lehtedel.

Live

Vaata näiteks Mike Rowe show’d Returning The Favor

Mõned hetkel jooksvad saated on Facebooki poolt rahastatud sarnaselt nagu seda on teinud YouTube. Kindlasti tähendab see, et uute oma saadetega ei tule välja mitte ainult suured firmad, vaid igas vanuses aktiivsed inimesed, et meie tähelepanu saada.

Twitter ja LinkedIn

Twitter kuulutas, et jõuab eelmise aasta neljandas kvartalis suure tõenäosusega lõpuks kasumisse. Kasutajate kasv on olnud võrreldes teistega väga aeglane ja Eestis on tegemist nišitootega. Eelmise aasta suurim uudis Twitterilt oli säutsu tähemärkide kasv 140lt 280le. Võimalik, et sellel aastal leiab Twitter lõpuks ka uue omaniku.

LinkedIn pakub palju võimalusi, kasv on kasutajate arvu poole pealt hea ja tehnoloogiliselt on mitmeid huvitavaid asju tulemas, nagu integratsioon Microsofti lahendustega, uued reklaamlahendused, erinevad tööriistad (webinarid) ja suurem fookus videole. LinkedIni roll personali värbamisel ja üldse tööandja turundamisel muutub kindlasti veel tähtsamaks. Oma isiklikule brändile mõeldes tasub ka LinkedIni tegevused kindlasti üle vaadata.Masinõpe ja chatbotid

Facebooki Messengeri chatbotid jätkavad arengut keerukamate vestluste ja tegevuste suunas. Täna saab USAs juba pitsat läbi Messengeri tellida. Masinõppe üks eesmärkidest on edastada kasutajate jaoks rohkem personaliseeritud sisu ja reklaame.

Toidu tellimine läbi Facebook messengeri ei ole enam midagi uut  

Comscore ennustab, et aastal 2020 tehakse 50% otsinguid häälega (voice searches), see trend liigub kindlasti ka sotsiaalmeedia kommunikatsiooni vahenditesse mingil kujul.  

Virtuaalne ja augmenteeritud reaalsus

Facebook ostis Oculus Rifti 2014. aastal ja siiani ei ole välja tulnud midagi sellist, mis oleks haaranud masse seda seadet ostma. Takistuseks on senini hind ja vajadus kiire ja kalli arvuti järele, mis suudaks kogu seda visuaalset kogemust hästi edastada.filtritest alguse saanud trend on selgelt levinud ja niiöelda kihiline reaalsus, mis paneb kasutaja päriselu vaatele peale virtuaalselt genereeritud sisu, toob kindlasti põnevaid ja kaasahaaravaid lahendusi, mida veab eelkõige z-põlvkond.

Rääkides aga augmenteeritud reaalsusest, siis Snapchati selfie-

Mõjutajate (influencer) roll kasvab

Sinu ettevõttel ei pea olema sotsiaalmeedias suur fännibaas kui sul on mõjutajatest (blogijad, juutuuberid, instagrammerid) superfänne, kes aitavad sinu tooteid ja teenuseid turundada.

Enne kui mõne mõjutajaga käed lööd, mõtle hoolega läbi, mis väärtustega oma brändi siduda tahad. Mõjutaja ei müü ainult ilusat jälgijate numbrit, vaid eelkõige usaldust, väärtusi ja maailmavaadet. Kindlasti peaks see olema vastastikune.Lihtne Instagrami stoori mõjutajalt koos aktiivse lingiga võib saata sinu veebi tuhandeid inimesi. Postitus, mis mainib sinu firma toodet või teenust inimeselt, kellel on lojaalne jälgijaskond, on väga võimas kanal, kus olla.

Näide mõjutaja kasutamisest, kes su toodetest räägib  

Kui sind pole sotsiaalmeedias, siis pole sind olemas?

See ei pea kindlasti paika. On palju firmasid, kes ei ole sotsiaalmeedias ja kasvavad kiirelt edasi, ja on palju firmasid, kes on sotsiaalmeedias, aga ei kasva ja tihti nende tegevused sotsiaalmeedia kanalites ei too neile eriti midagi ka tagasi. Orgaanilised postitused ei levi, makstud postitused näitavad lihtsalt ilusat levikut ja ei mingit müüki.Oma sõnumiga sihtgruppideni jõudmine ei muutu kindlasti lihtsamaks, sest info hulk sisu näol ei näita ühtegi märki tempo raugemisest, mis tähendab, et võitlus tähelepanu pärast kasvab.Edukad on need, kes suudavad paremini oma lugusid rääkida, kohaneda muudatustega ja jõuda õige sõnumiga täpselt ja sihitult oma klientideni, kulutades selleks võimalikult vähe raha ja aega.

Autor: Andrus Kiisküla

Tahad turundada sotsiaalmeedias paremini?

Tule 9. veebruaril Andrus Kiisküla koolitusele “Turundamine Facebookis ja Instagramis.

Koolituse tulemusena omandad:

• teadmised, kuidas luua erinevaid postitusi ja kampaaniaid

• oskuse luua täpseid sihtgruppe erinevate algandmete põhjal• oskuse jälgida ja analüüsida orgaanilise ja makstud sisu tulemuslikkust.

 

Vaata lisainfot siit

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com