Hando Sinisalu • 16 oktoober 2017

Miks mu bränd üldse eksisteerib? Vastus sellele küsimusele on sisuturunduse strateegia alus

Pixie  

Küsimustele vastab Best Interneti esineja, Rootsi sotsiaalmeedia ja sisuturunduse ekspert Pixie Sartang.

Pixie Sartang, House of Harvey kaas-asutaja ja strateeg (Rootsi) räägib 2. novembril Tallinnas Best Internetil sisuturundusest ja online PR-ist. Tule osalema: www.bestinternet.ee 

Nendel brändidel, kes tegutsevad põnevates valdkondades (nagu näiteks reisimine), on lihte oma lugu jutustada.  Valdkond on ju iseenesest on huvitav. Kuid kuidas saaksid aga huvitavaid lugusid jutustada ettevõtted, kes töötavad pealtnäha igavates valdkondades – näiteks valmistavad betoonisegusid?

Loo jutustamine pole üldse lihtne. Kui oleks, siis oleks ka turundusmaailm hoopis teistsugune – poleks vaja neid kohutavaid reklaame, tüütuid pop-up’e ega keerukaid turundussüsteeme. Loo jutustamine on raske ning seetõttu ettevõtted maadlevadki sellega.

Kuid see, et valdkond võib tunduda igav, ei tähenda et seal ei võiks head lugu olla. Ettevõtted koosnevad inimestest! Ja inimesed on alati huvitavad – nad on isekõndivad lood. Isegi kui tegemist on näiteks betoonisegusid tootva firmaga, saab kindlasti leida huvitavaid lugusid betooniga seonduvalt, sest see ümbritseb meid kõikjal.

Häda on selles, et tihti ollakse mugavustsoonis ja otsitakse lihtsaid lugusid. Loomulikult, reisifrimal on lihtne teha ilusast rannast üks pilt ja mõelda mingi lugu juurde. Kuid sageli pole need lood tegelikult huvitavad, sest need on juba ette teada: valge liiv, kokteilid, päikeseprillid – selles pole midagi unikaalset.

Töötan paljude B2B ettevõtetega ning üritame alati leida mõjuvaid lugusid. Näiteks, kuidas see ettevõte muudab maailma, milline on ta mõju, mis visioon ja missioon tal on, või miks ta üldse eksisteerib. Nii et meie jaoks on lugu kõikjal, sest me ise olemegi osa loost!

Kuid miks ikkagi ettevõtted ise pole lugude jutustamises eriti head – mis neid takistab?

Suurimaks probleemiks on ikkagi traditsiooniline mõtteviis. Paljude jaoks on turundus sama, mis see on olnud viimased 100 aastat. Pidevalt taaskasutatakse samu ideid ja käiakse sama rada pidi. Selle tulemusel on tekkinud palju müra, millest on väga raske ennast läbi suruda, et saada üldse kontakti oma auditooriumiga. Seetõttu kulub selle eesmärgi saavutamiseks juba rohkem kui üks kampaania või hea lugu. Brändid peavad saavutama selle, et kampaaniad ja lood oleks omavahel üks tervik. See on väga suur nihe mõtteviisis, mida turundajatel tuleb teha.

Mis juhtus siis, kui tuli sotsiaalmeedia? Selle asemel, et korra maha istuda ja kanali olemust analüüsida ning sihtgruppe tundma õppida, kasutati samu vanu taktikaid ja meetodeid – tarbijamängud ja pealesuruv reklaam.

Sama lugu on ka telereklaamidega – viimase 50 aasta jooksul pole sõnumi edastuses eriti palju muutunud, kõigest pilt ja graafika on tänu tehnoloogia arengule uuenenud.

Autoreklaam on ikka endine: auto sõidab ilusal maastikul, päike sillerdab auto kerel, roolis istub ilus inimene. See ei eruta enam kedagi.

Turundajad peavad muutma oma mõttemalle, aga see pole üldse lihtne.

Üks probleem loo jutustamisega on see, et enamasti pole see eriti pealetükkiv ega agressiivne. Kui võrrelda vähemagressiivset sisuturundust tavalise müügile suunatud reklaamiga, siis tulemused on aeglased tulema ning sisuturunduse mõju on raske mõõta.

Tänapäeval ei piisa enam lihtsalt reklaamist,  müügiedendusest, sisuturundusest jne – on vaja head segu neist kõigist. Mina isiklikult ei tee ka sisuturundust, vaid tegelen storytellingu strateegiaga.

Kui keskenduda näiteks ainult agressiivsele allahindluskampaaniale, siis mis takistab mõnel konkurendil välja tulemast veelgi agressiivsema kampaaniaga? Mis sellisel juhul hoiab tagasi klienti hoopis konkurenti valimast? Mis tagab lojaalsuse?

Väga sageli ei otsi inimesed kõige odavamat hinda, vaid seost enda ja brändi vahel, ning seda aitab eelkõige luua just emotsionaalne turundus: lood, video, sotsiaalmeedia.

Edu säilitamiseks on vaja ka ratsionaalset ja praktilist turundust, mis tõesti väljendub näiteks allahindluskupongides. Kuid emotsionaalne pool ja ratsionaalne pool peavad omavahel kokku kõlama, lood peavad klappima. Kui see nii ei ole, siis tarbijad ei usalda ka brändi!

Kas on praktilisi soovitusi, kuidas neid lugusid oma ettevõttest või brändist üles leida?

Esiteks tuleb esitada endale küsimus – miks me üldse olemas oleme? Miks me hommikul tööle tuleme? Kas sellest muutub midagi, kuid meie ettevõtet homme enam ei oleks? Mis on meie brändi eksistentsi mõte?

Kui see kvintessents on leitud, on võimalik hakata ka lugu selle ümber looma.

Pixie Sartang, House of Harvey kaas-asutaja ja strateeg (Rootsi) räägib 2. novembril Tallinnas Best Internetil sisuturundusest ja online PR-ist. Tule osalema: www.bestinternet.ee 

Pixie Sartang on rahvusvahelise kogemusega digistrateeg, kes on viimased 10 aastat aidanud erimevatel ettevõtetel ja organisatsioonidel arendada digitaalset kommunikatsiooni ning lihvida nende storytelling-oskusi. Praegu tegutseb Pixie strateegina Stockholmis asuvas audience experience agentuuris House of Harvey, mille üks asutajatest ta ka on. Varasemalt töötas ta strateegi ja sotsiaalmeedia valdonna juhina Rootsi turundusagentuuris Sitrus ning on tegutsenud ka vabakutselise digiturunduse konsultandina nii Rootsis kui Suurbritannias.

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700