12 jaanuar 2017

Teadvelolek ja aeg

Äripäeva Akadeemia koolituste koordinaator Keit Ausner  

Väidetavalt on inimese elus kaks etappi. Esimeses etapis tegeleme oma välise maailmaga nagu haridus, töö, materiaalsed väljundid ja muu selline. Teises etapis peaksime tegelema oma sisemise maailmaga. Just huvi sisemaailma vastu ajendas mind osalema Mare Porki koolitusel „Teadvelolek ja aeg“.

Sain teadmised, mis mõjutavad minu edaspidist elu, nimelt ütles Mare meile koolitusel: „Sinu tähelepanu fookus määrab sinu hetke reaalsuse. See, kuhu sa suunad oma tähelepanu, sinna suundub ka sinu sise-energia.“ Oma tundeid saab kontrollida ja valida, sest mina olen minu teadvus, mitte minu tunded. Tihti ei ole inimesed sellest võimalusest teadlikud või ei ole leidnud endas soovi oma sisemaailmaga tegeleda.

Kavatsen koolitaja õpetuste järgi hakata teadlikumalt jälgima, mida mingi mõte minuga teeb. Mare rõhutas, et ei tohi korrutada ja mäletseda pidevalt negatiivset, nii muudetakse see automaatseks mõtteks ja sellel ei suudeta enam minna lasta. Ta soovitas parem edaspidi mõelda nii: „Ma olen piisavalt hea – seal kus pole, seda arendan, ja kui ei saa, siis lasen minna ja lepin sellega.“ Teadvelolekuga on võimalik katkestada negatiivset. Pead lihtsalt julgema endalt küsida - Kas saan selles olukorras teisiti mõelda? Kas on vaja seda mõtet jälle ja jälle analüüsida? Mis ma selle mõttega peale hakkan?

Läbi elu ei tohiks kulgeda automaatpiloodil, tuleks endale teadvusta mida sa teed! Igapäevaste asjade tegemise ajal peab ka elama. Ei tohiks oodata, et see päev kiirelt õhtusse läheks ja saaks lõpuks koju minna. Tuleb leida kogu päeva vältel kvaliteetaega, ka autoga ummikus istumine võib osutuda naudinguks kui seda endale lubad. Kuula oma lemmikmuusikat ja teadvusta endale, et siit ummikust sa niikuinii kiiremini minema ei saa, pühendada see hetk hoopis iseendale.

Ei tohiks rõhuda koguaeg sellele, et nii kiire on. Mingil põhjusel saab see alguse juba maast- madalast, kui vanemad kiirustavad lapsi taldrikut tühjaks sööma ja ruttu-ruttu riidesse panema. Pigem tuleks alustada oma tegemistega varem, aga mitte elada kiirustades.

Me ootame oma elus neid pidulikke hetki nagu koolilõpetamine, sünnipäev või reis, ja elame nende nimel. Teadlikult elad sa siis, kui oskad leida igas päevas neid „pidulikke hetki“.  Need hetked on ajataju ja teadveloleku kokkujooks. Kui sa saad aru aja väärtusest, õpid sa seda kaitsma.

Lõpetuseks tahaksin jagada väga lihtsaid nippe, kuidas kogeda teadvelolekut.

Tee 10 sügavat hingetõmmet, selleks, et muu mõtlemine korraks peatada. Katsu tunnetada, millise temperatuuriga on õhk kui, sa sisse hingad ja millise temperatuuriga on see välja hingates.Märka oma sisemise pinge tõusu –jälgi end vaatlejana. Miks see tunne tekkis? Mida ma otsustan selle tundega peale hakata?Mis on hommikul ärgates sinu kõige esimene mõte? Märka seda, see on oluline. See esimene hetk, kui sa ärkad, on ainukene hetk, kus sa oled endaga vahetus kontaktis. Sinu teadvus ja alateadvus tegutsevad koos, ilma tormiliste mõtete sekkumiseta. See hetk kaob väga kiiresti, proovi seda igal hommikul uuesti tunnetada.

Meie sisemaailm on äärmiselt huvitav, kuid oleme harjunud panema rohkem rõhku välisele. Mare andis mulle koolituselt kaasa huvi ja julguse endaga kontakti luua ja end kõrvalt vaatajana jälgida ning analüüsida, miks mingi olukord minus teatud emotsioone tekitab ja kuidas neid kontrollida. Tänu saadud teadmistele ei kavatse ma enam kulgeda läbi elu automaatpiloodil, vaid proovin leida nautimist väärt hetki igas päevas.

Artikli autor on Äripäeva Akadeemia koolituste koordinaator Keit Ausner

Vaata ka: 15. veebruaril 2017 toimub Tallinnas koolitus "Teadvelolek ja aeg" 

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700