Helen Külaots • 4 jaanuar 2017
Jaga lugu:

OECD uuring: ainult 5% inimestest oskavad arvutit hästi kasutada

Foto: shutterstock.com

OECD viis 33 riigis läbi uuringu, millest selgus, et keskmiselt ainult 5% populatsioonist omab kõrgeid arvuti kasutamise oskusi ning saab hakkama keskmise taseme ülesannetega.

Mida sellest järeldada? Turunduslikust perspektiivist vaadates on probleemiks tehnoloogia kasutamismugavus ja arusaadavus kliendi jaoks. Uuringust järeldati, et tihti ei oska disainerid arvata, mis võivad olla kasutaja vajadused, sest disainerid üldjuhul erinevad sihtgrupist ning nende endi eelistused ei pruugi kattuda kliendi omadega.

Teine kitsaskoht on üldine arvuti, interneti või muu tehnoloogia kasutamise oskus: arendajad ja teised IT-valdkonnas igapäevast leiba teenivad inimesed on lihtsalt niivõrd palju paremad arvutioskajad ning ei suuda end asetada sellise kasutaja kingadesse, kes omab keskmisest madalamat arvuti kasutamise oskust, ehkki neid on enamuses. Igaüks, kes kuulub mõnda veebidisaini või muusse UX-meeskonda, on võrreldes keskmise kasutajaga lausa arvutigeenius.

Mis OECD uuringust selgus?

OECD uuringu eesmärk oli saada teada inimeste arvuti kasutamise oskus vanuses 16-65.

Andmed koguti vahemikus 2011-2015 33 riigis ning tulemused avalikustati 2016. Kokku testiti 215 942 inimest ning igast riigist oli osalejaid vähemalt 5000.

Testimiseks paluti osalejatel teostada 14 arvutiga seotud ülesannet, mille seas oli nii kergemaid, keskmisi kui ka keerulisi probleeme, mida lahendada:

Lihtsa ülesande näide: e-kirjas kolmele inimesele vastamine ehk “reply all” kasutamine.Keerulise ülesande näide: koosolekuruumi digitaalne broneerimine, aga vajalik info tuli leida mitmest erinevast e-kirjast. Keeruline oli asja juures see, et info ei olnud ühes kohas koos (näiteks broneeri ruum A kolmapäevaks kell 3), vaid tuli otsida ja leida, mis on oluline ja mis mitte. Esines ka olukordi, kus algul pakuti välja üks aeg, kuid hiljem otsustati teise aja kasuks.

Tulemused

Uuringu tulemusena jaotati inimesed oskuste järgi nelja rühma:

“Alla taseme 1” = 14% uuritud inimestest” teostamine.

Siia alla käivad need, kelle kohta võiks tegelikult öelda ka tase null, kuid seda ei peetud viisakaks kirjutada. Arvuti kasutamise oskus on sellel tasemel järgmine: selgelt defineeritud probleemid, mis eeldavad ühe funktsiooni kasutamist. Näiteks e-kirja äpis funktsiooni “Delete this email message

Tase 1 = 29% inimestest.

Tase 1 inimesed on võimelised leidma informatsiooni ja funktsioone rakendustes, mis ei vaja menüüs erilist otsimist või navigeerimist. Nad saavad hakkama ühetasemeliste konkreetsete ülesannetega, mis ei eelda tarkvarade tundmist. Näiteks on nende jaoks arusaadav, kuidas saata e-mail tagasi kõigile ehk reply all

Tase 2 = 26% inimestest

Selle taseme inimesed saavad hakkama pisut keerulisemate ülesannetega. Suudavad navigeerida internetis, kasutada veebivorme ja leida menüüdest funktsioone, mis pole kohe nähtaval. Nende jaoks on tehtavad ka mitmest komponendist koosnevad ülesanded.

Näide: oskus leida teemaga X seotud dokumenti, mille keegi inimene Y eelmise aasta oktoobris saatis.

Tase 3 = 5% inimestest

Sellel tasemel inimesed oskavad lahendada ülesandeid, mis nõuavad nii üldisi kui ka spetsiifilisi teadmisi tehnoloogiast. Vajalik on navigeerimine erinevate lehtede ja rakenduste vahel, oskus sorteerida infot, “tükeldada” ülesanne osadeks ning käia lahenduseni jõudmiseks läbi mitu sammu (nt filtreeri, otsi, järjesta). Kasutaja on võimeline hindama vastust ja vajadusel täpsustama tarkvara parameetrid parema vastuse saamiseks.

PS! Siia alla kuuluvad ka need, kes teostasid eelpool mainitud koosolekuruumi broneerimisülesande.

Väljatoodud 4 taset ei moodusta kokku 100%, sest 26% uuringus osalenud inimestest ei saanud ülesandeid teostada arvuti puudumise tõttu. Lisaks ei oskaks need inimesed üldse tehnoloogiat kasutada.

Tehnoloogilised oskused riikide kaupa

Tabelist on hästi näha, et ehkki uurimise all oli väga erineva taustaga riike, valitseb pea kõikides riikides (nii rikkamates kui vaesemates) ühesugune tendents ning heaolumaad ei tee teistele millegi poolest eriliselt silmi ette, nagu võiks esimese hooga arvata.

arvuti kasutamise oskus suurimates riikides  

Mida enamik kasutajaid siis oskab?

Kui eesmärk on sihtida suurt auditooriumi, siis eelda, et kasutajad on tasemel 1. Kui asi kisub keerulisemaks, saavad/oskavad sinu loodud lehte kasutada vaid taseme 2 ja 3 inimesed, mis Põhja-Euroopa konktekstis tähendab 38% kasutajatest. Üldine kokkuvõte on see, et disain olgu lihtne, vastasel juhul ? inimestest seda kasutada ei oska.

Loo allikas

Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831marianne@bestmarketing.ee
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988kristi@bestmarketing.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee