Hando Sinisalu • 28 veebruar 2019
Jaga lugu:

Massimeedia reklaamist loobumine on ohtlik tee

Meediaagentuuride juhid ütlevad, et massimeedia reklaamist loobumine on ohtlik tee. Küsimustele vastavad OMD tegevjuht Hanno Kindel, Media House juhatuse liige Raido Raamat ja Initiative tegevjuht Indrek Soom.

Raido Raamat, Hanno Kindel, Indrek Soom  

Meediaagentuuride juhid vaidlevad vastu Karl Multerile SEB-st, kes soovitas massimeedia reklaami asemel keskenduda kliendikogemuse parandamisele. Samuti arvavad nad, et agentuuri asemel enda maja sisse meediaplaneerimise osakonna loomine on kallis ja vähem kvaliteetne

Kas see trend, et ettevõtted teevad järjest rohkem turundust maja sees, ilma agentuuri abita, mõjutab teie äri? Näiteks Google reklaami spetsialistid on tööl juba enamike suuremate firmade turundusosakondades.

Indrek Soom: Minu jaoks ei ole in-housing väga suur murekoht. See on loogiline, et mõned funktsioonid lähevad majasiseseks, selle vastu ei maksa võidelda.

On arusaadav, et sotsiaalmeedia ja sisuturunduse on in-house, need nõuavad kiiret reageerimist ja brändi sees elamist, agentuurid ei saa keskenduda ainult ühele kliendile.

Samamoodi on Google reklaamiga: mitmel kliendil on spetsialistid ka majas sees, aga meie spetsialistid saavad selles osas nõu anda ja tulemuslikkust parandada.

Raido Raamat: See on siiski suurte firmade võimalus nii käituda. Maja sees kõikide kompetentsde omamine on päris kallis, odavam on seda teenust vajaduse põhselt sisse osta.

Konversioone, analüüse jms teevad meediaagentuurid juba aastaid igapäevaselt. Siin võibki vaidlema jääda, et kus see balanss jookseb kvaliteedi ja kulude vahel.

Hetkel julgen küll arvata, et ühegi Eesti firma turundusosakond ei ületa selles vallas meediaagentuuride taset.

Hanno Kindel: Google`i ja Facebooki reklaamiplaneerimine jääb kindlasti meediaagentuurile. Aga näiteks sisuloome mingil spetsiifilisel või väga tundlikul teemal hoitakse reklaamija poolt üleval.

Google’i otsingureklaam on keeruline teema väga paljude nüanssidega, mida on inforohkuse tõttu mõttekam meediaagentuuris hoida.

Kuidas mõjutab meediaagentuure firmade otsust massimeediasse vähem kulutada? Näiteks Karl Multer oma intervjuus ütleb, SEB panustab rohkem kliendikogemuse parandamisele ja digimüügile ning ei teagi, mis peaks muutuma turul, et jälle massimeediat tegema hakataks.

Hanno Kindel: Viimased finantsuudised rahapesust eeldaks Eesti finantsettevõtete klassikaliseid massimeediakampaaniaid oma maine parandamiseks.

Hetkel on nende usalduväärsus väga ohus.

Näiteks Facebook muutus UKs väga suureks kõige klassikalisema massimeedia reklaamijaks peale seda, kui libauudiste teema tõusis päevakorda, sest rahvast oli vaja sel teemal harida ja teavitada. Kõik teisedki tehnoloogiahiiud nagu Google, Amazon, Oracle on muutunud intensiivseteks telereklaamijateks UK turul.

Analoogselt Facebooki libauudiste hoiatuskampaaniatele peaksime korraldama rahvast harivaid kampaaniaid ka Eestis, hoiatavaks näiteks hiljutine MMS temaatika ohtlik populaarsus rahva seas. Teemasid jagub küllaga: vaktsineerimine, lameda maa teooriad jne.

Pangandussektor pole ainus, viimaste päevade dopinguuudised suusaalade MM-l Seefeldis eeldaks samuti põhjalikumaid järeldusi. Murdmaasuusatamise tähendus Eesti rahvale on liiga suur selleks, et neist uudistest vaikides mööda minna.

Ainult sihitud reklaami tegemine eelkõige oma klientidele tähendaks fakti konstateerimist, et finantssektoris maineprobleeme pole.

Raido Raamat: Agentuurid ei tegele ainult massimeediaga. See on pigem halb uudis välimeedia- või telekanalile. Media House`s on eraldi osakonnad sotsiaalmeedia ja digimeediale, kus põhivaluuta on oskus HTML5 bännereid ja videoklippe toota.

SEB ei pruugi olla ka kõige parem näide, kuna Karl Multer on sellise suuna eestvedaja Baltikumis. Samas olen kuulnud ka inimesi, kes küsivad, et kas SEB hakkab pille kotti panema, kuna neid pole juba aastaid meedias näha olnud. See on veidike ohtlik tee, üks ei pea teist välistama.

Mujal maailmas on muide ka telereklaam on kõigil suurel turgudel tõusuteel ning elab oma aegade parimaid aegu.

Milline on meediaagentuuride äri hetkeseis, mis on olulisemad trendid?

Raido Raamat: Turundus on muutunud palju analüütilisemaks. Samas ei ole näha, et ülikoolid tulevastele turundajatele õpetaks masinõppekoodi vms. Praeguste turundajate teadmised ei toeta seega analüütilst turundust. Seetõttu on turunduse valdkonda tulnud tööle palju analüütika valdkonna inimesi, kes jälle turundusest midagi ei tea. Hetkel on justkui üleminekuaeg.

Indrek Soom: Minu arvates ei ole meediaagentuuride äris segased ajad nagu hea kolleeg Olga Peresild Mediacomist arvab. (loe selle kohta siit)

Kui vanasti oli reklaamiagentuur esimene, kelle poole klient vaatas, siis nüüd on turundus läinud nii data-põhiseks, et esimesena küsitakse hoopis meediaagentuurilt nõu.

Küsimus on hoopis selles, et kuna datapõhine turundus on väga lai mõte, siis peaks meediaagentuur selgeks tegema, mida see ikka päriselt tähendab ja kuidas datapõhist väärtust kliendile luua. Sellest on trendikas rääkida, aga tegemisel jäädakse hätta.

Kuidas peaks klient aru saama, et milline agentuur oskab dataga midagi peale hakata?

Indrek Soom: Tavalise konkursi raames on sellest väga raske aru saada. Konkursi aeg ei võimalda teha nii süvitsi analüüsi, et dataga midagi peale hakata.

Ma saan aru ka agentuuridest: saad briifi kätte, aga kliendi enda äriandmeid pole, ainult üldiselt kättesaadav info, näiteks Emori uuringud.

Pigem näeksin lahendusena seda, et muudetaks konkursiprotsessi, et mitte jääda nii pealiskaudseks ja laskma agentuuridel rohkem süvitsi asju teha, anda rohkem aega.

Agentuur peab oma eelnevate klientide case`dega suutma tõestada, milleks ta võimeline on.

PS! Aasta Meediategu 2018 konkursi tähtaeg pikendati 6. märtsini. Aasta Meediategu konkursi juhendiga saab tutvuda SIIN.

Meediategu 2018 züriiga saate tutvuda SIIN.

Meediategu võitjad selguvad 21. märtsil Eesti suurima turunduskonverentsi Password. Tutvu konverentsi kavaga ja registreeru www.password.ee

Jaga lugu:
Seotud lood
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Marianne Liibert
Marianne LiibertBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5563 5831marianne@bestmarketing.ee
Kristi Remmik
Kristi RemmikBestmarketing.ee ürituste projektijuhtTel: +372 5683 6988kristi@bestmarketing.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee