25. oktoober 2018
Jaga lugu:

13 nõuannet edukaks videoturunduseks

Foto: Pexels.com

"Viimasel ajal muud ei kuulegi, kui et video-video-video! Just seda nõuavad sotsiaalmeedia platvormide algoritmid ja sinu jälgijad. Mina küll suurem asi videote vaataja Facebookis ja Instagramis ei ole, kuid paljudele on see just eelistatud sisuformaat. Ka Facebook jagab orgaanilist reachi videole heldemalt," kirjutab reklaamifirma Milos juht Brit Mesipuu.

Videosisu kasv Facebookis:

Vaatame nüüd üheskoos läbi need sammud, kuidas sinu järgmine videoturunduse postitus saaks veelgi enam like’e, jagamisi ja kaasatust.

1. Square / nelinurkne ja vertikaalne video ehk nelinurksena või vertikaalne. Miks? Põhjus lihtne. Sellepärast, et enamus (95%) sinu Facebooki lehe jälgijatest veedavad sellel platvormil aega läbi telefoni. Ja kuidas nad telefoni käes hoiavad? Ikka vertikaalselt.

Alustades täiesti algusest, mis pidi see video siis teha – nö. pikali, püsti või ruudukujulisena? Soovitus oleks teha see kas square

Nelinurkne (1:1) video hõivab sinu telefonis 78% suurema pindala, kui seda teeb horisontaalne/landscape video (16:9). See omakorda aga võimaldab sul suuremalt ja selgemalt oma sõnumit edastada. Sama efekti annab ka vertikaalselt tehtud video.

Niisiis. Kui sa seda veel ei tee, siis nüüd on tagumine aeg katsetada nelinurkseid ja vertikaalseid videoid.

Keskmine videopostituse kaasatus:

Kusjuures seda ka YouTube'i puhul. Google andmetel vaatab 70% YouTube'i kasutajatest videoid oma mobiilist. YouTube’i rakenduse videopleier on võimeline sinu video dimensioonidega automaatselt kohanduma. Nii on võimalik täisekraani nuppu vajutades vaatajal saavutada video kattuvus tema telefoniekraanil suisa 100%.

Ruudukujulise ja vertikaalse video eelised:

Kui vaatajad hoiavad telefoni portreevõtterežiimis, pakub vertikaalne video (kitsas ja pikk video) reklaamijatele oma toote sõnumi edastamiseks rohkem ruumi;Vertikaalsed videod sobivad kasutaja loomupärase kavatsusega vaadata videot vertikaalses režiimis.

2. Haara vaataja tähelepanu esimese 3 sekundiga 

Sinu Facebooki video esimesed paar sekundit peavad olema tähelepanuväärsed ja vaatama naelutavad. Ja seda ka ilma helita! Muidu on kaduvväike võimalus, et seda üldse kaema hakatakse.

Video esimene kaader olgu tähelepanu püüdev (allolev on pilt, noolele vajutades ei hakka video tööle):

Unusta viisakusvormid ja lenda kohe peale! Sa pead kohe alguses vastama vaataja küsimusele „Miks ma seda vaatama peaksin?“. Kui su videoturunduse klipi algus suudab vastuse sõnastada, oled õigel teel.

Väga asjakohased on siin kergelt õrritavad küsimused ja üleskutsed, mis panevad vaatajaid soovima nendele küsimustele vastuseid ootama.

3. Lisa subtiitrid

85% Facebooki videotest vaadatakse ilma hääleta. Eks see kõigub siia sinna, kui minu enda lehtede statistikast näeb ka, et suurem osa vaatab alati hääletult. Subtiitreid saab lisada ka Facebookis, kui videot üles laadid.

Suurt osa videoid vaadatakse hääletult:

Subtiitrid innustavad videot vaatama eriti siis, kui häälega vaatamine on komplitseeritud – bussis, tänavamüras, kasvõi igaval koosolekul ja loengus.

4. 1 video = 1 mõte

Kui soovid, et sinu video oleks hästi jagatav, keskendu ühes videos ühele peamisele lihtsalt arusaadavale mõttele. Liiga keerulised ja palju eri teemasid käsitlevad videod ei ole nii hästi jagatavad. Põhjus selles, et jagaja ei saa lühidalt kokku võtta seda, millest juttu oli ja seda siis edasi jagades kommentaari lisada.

Niisiis mõtle, kas sinu video sisu saab edasi anda ühe lausega.

Buzzfeed tõi välja 5 põhjust, miks me videosisu edasi jagame:

Et olla sotsiaalne;Et väljendada oma tundeid;Et nii öelda suurustada / uhkeldada „vaata mida ma teen/sain/oskan“);Et tõestada, meie olime just esimesed, kes midagi „avastasid“;Et ajada teisi naerma.

Kas sinu videoturunduse jaoks loodud klipp vastab vähemalt ühele sellele kriteeriumile?

5. Keskendu loole, mitte müügile

Sarnaselt tekstiturundusele ei saa ka videoturundus mööda loost. Keskendu jutule ja pakutavale väärtusele, mitte toote/teenuse müügile. Videoturundus on tunnetel mängimine. Katsu puudutada vaatajate salajasi soove ning nende vajadusi. Alles klipi lõpu poole on õige aeg läbi selge nad soovitud suunas tegutsema panna.

Ja ära ole seejuures kuivik!

Isegi mitte siis, kui su eriala standard on olla pigem konservatiivne. 9st 17ni tööl olevad, raamidesse surutud inimesed ei soovi sotsiaalmeediast leida sarnast sisu oma argisele tööpäevale. Ole elav, aktiivne, humoorikas ja miks mitte isegi kergelt üleolev. Peaasi, et su videoturundus poleks kuiv ja elutu järjekordne reklaamfilm.

Minu arust on siin heaks näiteks need Decora Läti hindu nöökavad „s“ lõpuga reklaamid. Tegemist on nii B2B kui B2C kliente püüdva ettevõttega:

6. Videoturundus olgu hariv, humoorikas või emotsionaalne ja uuringud. Ja no kes saaks beebide ja loomade vastu. Vaata Androidi „Friends Furever“ reklaamklippi:

Need on teemad, mis kütkestavad vaatajaid enim. Seda näitavad ka erinevad edetabelid

7. Kasutajate loodud sisu ja klientide tagasiside) on lühend, mida minu suust kuuleb iga mu koolitusel osaleja. Ja korduvalt. Kasutajate endi poolt loodud sisu, nende tagasiside jms on see, mis toimib võluväel. Kui vähegi võimalik, katsu saada oma tarbijatelt tagasisidet ning video- ja pildimaterjali, mida oma järgmises videoturunduse klipis kasutada.

UGC (kasutajate loodud sisu, ingl k User Generated Content

8. Laadi video otse üles!

Ära jaga videot edasi lingi teel. Sageli tehakse nii, et video pannakse YouTube’i ja siis jagatakse edasi Facebooki lingi teel. Facebook seda ei armasta. Algoritmi silmis on tegemist mingi tühise lingiga, mis muuhulgas suunab Facebookist välja. Seega keerame käkki ja ärme anna talle palju orgaanilist reachi

Facebooki otse üles laaditud videod saavad ligi 500% enam jagamisi ja 530% rohkem kommentaare, kui need videod, mida jagatakse edasi YouTube'i lingi kaudu.

9. Anna lühike ülevaade võiks olla suurepäraseks eelduseks, et sinu video vaatama asutakse.

Et aidata inimestel otsustada, kas vaadata või ei, anna lühike ülevaade sellest, mis videoga tegu. Hea lühike paarilauseline ülevaade + korralik video thumbnail

10. Testi teksti pikkusega

Mitu lauset teksti peaks video kõrvale kirjutama? On leitud, et lühikesed (alla 120 tähemärgiga) kommentaarid töötavad klikimagnetina, pikad (üle 280 tm) suurendavad aga kaasatust.

11. Asjakohane tag’imine’il oleks ka mingi loogiline seos märgitavaga. Mõned näited:

Taaskord üks katsetamist väärt tegevus oma publikumi suurendamiseks. Kuid jälgi, et sellel tag

Inimesed, kes on selle video loomisel osalised olnud: „Osades X ja Y“Inimesed / ettevõtted, kes on videos kajastust saanud: „Armastame Salvesti ketšupit“Inimesed / ettevõtted, kes inspireerisid video tegemisel „ Suur aitäh Z inspiratsiooni eest“.

12. Tutvu statistikaga

Kindlasti vaata statistikat, mida Facebook video kohta pakub. Sellised näitajad nagu vaatamiste arv, keskmine vaatamise pikkus, 3/10sek vaatamised jne annavad sulle palju kasulikku infot edasise osas. Kui sa ikka näed, et järjepidevalt vaatamiste arv kukub näiteks 10sek peal, tee järgmine kord lühem video, katsu paigutada tähtsam/kaasahaaravam osa esimestesse sekunditesse jne.

Samuti vaata, milline on see videoturundusklipp, mis on enim kaasatust ja pikemat vaatamist toonud. Ja loomulikult tee siis selle suunitlusega rohkem.

13. Facebook live’i, tuleb su jälgijatele märguanne, et leht läks otse-eetrisse. Isegi, kui nad ei jää seda vaatama, on nii öelda klikk kirjas, et see inimene su sisuga korra suhestus. Seda on aga vaja sul Facebooki algoritmi silmis.

Minnes live

Mõned videotöötluse rakendused ja võimalused:

Lumen5 – minu jaoks video Canva iMoviePowerDirector Video Editor App: 4K, Slow Mo & MorePalju ideid leiab ka Martti Sepp’a seminaritööst

Fun fact. Üks Facebooki vaadatumaid videoid läbi aegade:

Kokkuvõte

Lisaks video sisule, mängib väga suurt rolli ka selle presenteerimine (esimesed sekundid, avakuva ja subtiitrid) ning tehniline pool – vertikaalne, nelinurkne või horisontaalne video. Loodetavasti said sa ülalt poolt mõned uued mõtted, mida testida, et leida parim lahendus oma videosisust maksimaalse võtmiseks.

Brit Mesipuu Milos Reklaam

Loe täispikka artiklit Brit Mesipuu blogist!

Brit Mesipuu  
Jaga lugu:
BEST MARKETINGI UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad Best Marketingi uudised igal nädalal enda postkasti.

Bestmarketing.ee toetajad:

Enimloetud
Maarit Eerme
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 51 44 884Maarit.eerme@aripaev.ee
Hando Sinisalu
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561hando@best-marketing.com
Cätlin Puhkan
Cätlin PuhkanBest Marketingi veebireklaami müügiijuhtTel: +372 5331 5700catlin.puhkan@aripaev.ee
Helen Külaots
Helen KülaotsBest Marketingi kaasautorTel: +372 523 1550helen@best-marketing.com