Loovus teeb comebacki

Joao Rei
Joao Rei

Reklaamimaailma trendid on alati pendeldanud kahe äärmuse – loovuse ja andmetel tuginevate otsuste vahel. Programmatic meediaostu tippajal on loovjuhtide peamine väljakutse leida julgetele brändidele võimalusi konkurentidest eristumiseks.

1950ndad olid reklaamimaailma kuldaeg, mil peaosa mängisid ennenägematult pöörased ideed. Kartmatud loovjuhid tulid lagedale kõige julgemate ja ikooniliste kampaaniatega, mida senini nähtud. Neil oli põhimõtteliselt vaba voli luua ükskõik milliseid kampaaniaid ja sõnumeid, ehk osaliselt ka seetõttu, et nende töö tulemusi oli üsna keeruline mõõta.

Seejärel hakkasid tooni andma andmed ja analüüs. On selge, et kampaaniate väljatöötamisel tasub arvesse võtta edukate kampaaniate tulemusi ja ettevõtete enda infot. Ainult loovjuhi kõhutundele toetuda oleks arulage. Turu-uuringud ja inimeste käitumismustrite mõistmine on ilmselt jätkuvalt parim võimalus kampaaniate ja sõnumitega märki tabada. Kuid turuolukord muutub täna kiiremini kui varem ning tagasivaatepeeglist tulevikku ei näe. See, mis töötas eelmisel aastal, ei pruugi 2018. aastal enam toimida.

Liiga suur osa ettevõtete ja brändide turunduseelarvetest koostatakse jätkuvalt eelmise perioodi eelarvete põhjal. Exceli-tabelite ridadest saab väikeste muudatustega „kleebi ja lõika“ funktsiooni abil uue aasta turunduseelarve.

Kuid see strateegia jääb tänases muutlikus olukorras nõrgaks, brändid peavad olema aktiivsemad. Tarbijate teadlikkus on kõrge, neil on senisest enam infot ja valikuvõimalusi ning ootused brändidele aina kasvavad. Tehnoloogia areneb kiiresti, vast isegi kiiremini kui jõuame järge pidada. Google Search, SEO, SRM, Adwords, Facebook, Instagram, sotsiaalmeedia programmatic, jne ... kõik need on tänaseks väga vajalikud vahendid oma sihtrühmani jõudmiseks. Kuid mitte neist ei saa turundustegevused alguse, vaid ikka ideest ja mõttest ning sellest arenevast loost.

Numbrid vs loovus

Leian, et kui aastaid võimutsesid andmepõhised turundusotsused, siis nüüd on loovuse võimalus teha comeback ja uuesti areenile astuda. Täna, kui reklaamiostud on digitaalsed ning igaüks võib osta endale soovitud auditooriumi, muutub meediaost ja -äri kõigile turuosalistele ühtmoodi kättesaadavaks. Sest tööriistad on kõigil samad. Kaheksa kümnest mobiilireklaamist USA-s on ostetud läbi programmatic lahenduse, järgmiseks aastaks jõuab see osakaal 85%-ni, ennustab eMarketer.

Järelikult on ainuke eristumisvõimalus loovlahendus.

Pilt, sõnum, lugu – need annavad su kampaaniale näo ning määravad selle edu või läbikukkumise. Loovlahendus ei tohiks olla teisejärguline, vaid peamine. Aastaid on integreeritud kampaaniatele lähenetud selliselt, et vastavalt sihtrühmale koostatakse meediaplaan, mille põhjal luuakse reklaamid. Nüüd on aeg alustada loovusest. Ja seejärel liikuda edasi kanalite juurde, mis loovlahenduse auditooriumini viivad.

On aeg anda teed läbimõeldud eristuvatele loovlahendustele. Kujundid, sõnad ja sõnumid on olulised. On alati olnud. Ja nende tähtsus ei kao kuhugi. Usun, et kõige parema tulemuse annab tiim, kus loovinimesed ja analüütikud töötavad käsikäes.

Joao Rei
Idea digitaalse innovatsiooni juht

 

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

TELE2 EESTI AS otsib VEEBIANALÜÜTIKUT

Tele2 Eesti AS

21. jaanuar 2019

DANSKE BANK GROUP otsib KOMMUNIKATSIOONIJUHTI Eesti filiaalis

Danske Bank AS Eesti filiaal

20. jaanuar 2019