Raimond Kaljulaid: Kas EAS-i on vaja?

Raimond Kaljulaid
Raimond Kaljulaid

EAS-i toetused moonutavad turgu ja tekitavad ebaõiglust, arvab Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid.

Paljudele turundusagentuuridele on EAS olnud aastate jooksul heaks koostööpartneriks. Ka mina olen teinud EAS-ile tööd ja mul ei ole ühtegi halba sõna öelda EAS-i töötajate kohta.

Ma olen kindel, et enamikel selles majas töötanud inimestel on olnud väga siiras soov edendada Eesti majandust ja ettevõtlust. Ma ei kahtle selles.

Ometigi ma kahtlen, kas Eesti vajab sellist eraldiseisvat institutsiooni nagu on Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Ja ma arvan, et me võiksime sellest rääkida.

Esiteks, mina ei ole kindel, et ettevõtlustoetused on majandusele kasulikud. Pigem tundub mulle, et need moonutavad turgu. Ma ei ole selles arvamuses kindlasti üksi.

Ka Indrek Neivelt on muret tundnud teatud “moonaka-mentaliteedi” üle, kus noored ettevõtjad alustavad äri projekti kirjutamisest, et toetust saada.

Kes ütles, et riik on kuidagi targem kui erainvestorid ning oskab paremini kui pangad eristada kasvupotentsiaaliga äriprojekti perspektiivitutest?

Pank ei rahasta, investorid ei rahasta, kuid riigiametnikud teavad ikkagi paremini ja rahastavad? Kui targad need rahastamisotsused on?

Riigikontroll on neid asju analüüsinud ja jõudnud järelduseni, et ei ole olnud väga targad.

Eriti markantseid näiteid on samuti – vaateratas kaubanduskeskuse katusel, ühe tuntud avaliku elu tegelase kodutalu, ühe tuntud Riigikogu liikme mõis.

Paljud väiksemad vennad on saanud turismi edendamiseks toetust ilma mingi plaanita päriselt turismi edendada.

Kui ma kuulen sõna “toetus”, siis mõtlen ma nende peale, kes vajavad mingil põhjusel abi. Näiteks väga vanad inimesed, eriti kui nad on jäänud üksinda. Või raske puudega laste vanemad. Või lähisuhtevägivalla ohvrid, kellele mõeldud varjupaigateenust on riik väga heitlikult rahastanud. Või loomade õiguste kaitsega tegelevad organisatsioonid.

Toetused moonutavad turgu ja tekitavad ebaõiglust. Ma ei ole kindlasti ainus, kes seda arvab.

Välisinvesteeringute riiki toomiseks ma eraldi EAS-i küll vajalikuks ei pea. Need on ülesanded, mida tuleb täita erinevate ametkondade koostöös, mida ka tehakse. Välisministeerium, majandusministeerium, aga ka peaminister ja teised pingutavad selle nimel iga päev.

Turismi edendamine? Selleks ei ole nüüd kindlasti vaja kogu seda suurt maja seal Lasnamäe serval.

Kindlasti on EAS-il ülesadndeid, mida tuleb ka tulevikus täita ja need tuleb kellelegi kohustuseks seada koos selleks vaja minevate vahenditega.

Kusjuures ma üldse ei eita, et ma võin eksida. See kõik eeldabki analüüsi ja arutelu.

Meeldib või mitte, aga aasta aja pärast toimuvad meil tõepoolest valimised, koos kogu sellega kaasneva populismi, viha õhutamise ja muu taruiraraaga.

Kuid see on ühtlasi kõige õigem aeg küsida ka selliseid küsimusi, nagu on küsinud näiteks Jüri Raidla – kas me saaks hakkama kaks korda väiksema ametnike arvu ja oluliselt vähemate regulatsioonidega, kuid efektiivsemalt?

Kas me võiks neli päeva nädalas töötades teha 20% rohkem tööd?

Kas me võiksime looduskaitse nimel loobuda veel kiiremast majanduskasvust?

Kas me võiksime (näiteks!) panna EAS-i kinni, et teha paremini midagi muud (näiteks sotsiaalvaldkonnas)?

Artikli autor: Raimond Kaljulaid, Põhja-Tallinna linnaosa vanem

Raimond Kaljulaid on alates 2016. aasta kevadest Tallinna kõige suurema hipster-kontsentratsiooniga linnaosa vanem. Varasemalt töötas Raimond enda asutatud sisuturundusagentuuri PRB juhina. Enne PRB-d tegutses Raimond avalike suhete alal agentuuris Euro RSCG PR ning Õllesummeri festivali avalike suhete juhina.

 

 

 

 

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

OCCO otsib säravat ja aktiivset TURUNDAJAT

SV Trading OÜ

05. oktoober 2018

ENESEKINDLUSVABRIK OÜ otsib TURUNDUSPROFFI

Enesekindlusvabrik OÜ

04. oktoober 2018