Eesti juhtivad loovagentuurid müüvad ennast odavamalt kui vabakutselised

Heily Aavik
Heily Aavik

Tervise Arengu Instituudi (TAI) korraldatud avatud hanke konkurss reklaamiteenustele kogumaksumusega 5 miljonit eurot tõi esile spetsialistide töötasu üüratu hinnavahe küsimuse.

Viimasel ajal on erinevates valdkondades töötajate palgaküsimus teravalt tõstatunud ning seda enam tuleks vastutustundlikel organisatsioonidel vältida dumpinghindade kasutamisest riigihangetes.

TAI hanke oluliseks hindamiskriteeriumiks oli kindla kogemuse ja kvalifikatsiooniga spetsialistide töötunnihind. Loovjuhil viieaastane töökogemus reklaamiagentuuris, kunstilisel juhil, loovkirjutajal ja teistel vähemalt kolmeaastane töökogemus. Selliste töötajate turuhinnad on aastatega välja kujunenud ning teada, nendega teenindavad agentuurid oma kliente ja vabakutselised müüvad teenust.

Hanke raames pakkusid aga osad agentuurid tavapärastest hindadest poole kuni kolmandiku võrra väiksemat spetsialistide töötunnihinda. Konkursil osalenud agentuuride hinnad jäid tehnilise disaini puhul vahemikku 17 – 60 eurot tunnis, loovkirjutamine vahemikku 26,4 - 70 eurot, projektijuhtimine 26,7 - 70 eurot, kunstiline juhtimine 45- 90 eurot ja loovjuhtimine vahemikku 49.6 - 90 eurot tunnis.

Sisuliselt dumping hindu kasutades valiti tee, mis õõnestab kogu valdkonna jätkusuutlikkust, tõmbab alla kogenud spetsialistide töö väärtustamist, seab kliendid ebavõrdsesse olukorda. Seetõttu kutsun agentuure üles arutama omavahel läbi valdkonna eduka toimimise aluseid, üks neist on kindlasti kvalifikatsiooniga inimeste töötasu ja selle hoidmine. Nii soodustame kokkuvõttes keskendumist olulisele.

TAI üheks põhieesmärgiks on rahvastiku tervise parendamine ja edendamine. Suurte muutuste saavutamiseks on teatavasti tarvis kas suuri summasid või geniaalseid lahendusi. Kuna suuri summasid kulutamiseks pole, tuleks esmajoones lähtuda idee ja kampaaniate tulemuslikkuse kvaliteedist.

Mis on olulisem rahva tervise parendamise seisukohalt: kas orjastav tunnihind või tulemuslik lahendus?

Artikli autor: Heily Aavik, Agentuur La Ecwador

TAI hanke võitsid Taevas Ogilvy, Utopia ja Zavod BBDO 

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

TELE2 EESTI AS otsib VEEBIANALÜÜTIKUT

Tele2 Eesti AS

21. jaanuar 2019

HAVAS ESTONIA otsib LOOVKIRJUTAJAT

Havas Estonia

20. jaanuar 2019

DANSKE BANK GROUP otsib KOMMUNIKATSIOONIJUHTI Eesti filiaalis

Danske Bank AS Eesti filiaal

20. jaanuar 2019