Eelmise aastal oli Eestis eetris iga inimese kohta ca 3 telereklaami

Eelmise aastal oli Eestis eetris iga inimese kohta ca 3 telereklaami ehk kokku 3,5 miljonit telereklaami. Trükireklaame oli vaid 163 000. Kokku kulutati Eestis meediareklaamile 101 miljonit eurot ehk 77 eurot elaniku kohta. Meediareklaamist läheb telesse 25%.

Meediareklaamiturg tegi mullu jõulise kasvu. Eesti meediareklaamiturg kasvas eelmisel aastal võrreldes tunamullusega kaks korda kiiremini ehk kolm protsenti, selgub Kantar Emori värskest uuringust. Enim kasvasid suhtarvuliselt reklaaminvesteeringud raadiosse, internetikanalitesse ja otsepostitustesse.

Kõige rohkem kulutavad reklaamile mobiilsidefirmad ja jaekaubandus. Rahvusvahelised reklaamijad vähendasid oma kulutusi. 3% kasvu tuli neilt firmadelt, kes saavad oma otsuseid teha võimalikult Eestile lähedal või Eestis.

Koos otsepostitustega ületas Eesti meediareklaamiturg 100 miljoni euro piiri, mis teeb 77 eurot elaniku kohta ja püsib näitaja juures 0,45 protsenti SKPst. Suurima osa reklaamirahast saab televisioon (25%), internet (20%), ajalehed (17%) ja välimeedia (15%).

Margo Veskimägi ütles, et enim kasvasid mullu suhtarvuliselt reklaamiinvesteeringud raadiosse, internetti ja otsepostitustesse. „Lisaks välimeediale ja otsepostile kujunes teiste meediatüüpide jaoks parimaks 2017. aasta viimane kvartal, nii näiteks ei ole ajalehtede turul olnud kvartaalset kasvu enam kui kaks aastat, aga nüüd see juhtus,“ lausus ta. „Internet naasis kahekohaliste kasvunumbrite juurde ja ka teleturul tõi teine poolaasta enam kui 3,5-protsendilise kasvu.“

Veskimägi kinnitusel polnud heade tulemuste ainsaks põhjuseks oktoobris toimunud kohalike omavalitsuste valimised, ehkki nende mõju küündis kolmandikuni teisel poolaastal reklaamiturule lisandunud rahast. Tublit kasvu näitasid ka mitmed teised sektorid nagu mööbel, autod ja jaekaubandus. Suurematest tooteharudest kasvas peaaegu kahekordseks kütte- ja määrdeainete meediareklaam.

Meediareklaami mahud vähenesid isikliku hügieeni- ja kodukaupade, aga ka nii alkohoolsete kui mittealkohoolsete toodete vallas – siin vähendas enamus suuremaid reklaamijaid panuseid. Mõned ujusid siiski ka vastuvoolu – GlaxoSmithKline, Colgate-Palmolive kõrval tegid seda ka piiriäärsed alkoholikauplused.

Kui vaadata meediakanaleid kokku – välja arvatud otsepost – on kolm suurimat reklaamijat Eestis Telia, Elisa (sh Starman) ja Selver. Rahvusvahelistest reklaamijatest on Eestis suurim tegija Reckitt Benckiser. Enim panustavad aga otsepostitustesse jaekaubandusketid Coop, Selver, Maxima ja Rimi.

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

TELE2 EESTI AS otsib VEEBIANALÜÜTIKUT

Tele2 Eesti AS

21. jaanuar 2019

DANSKE BANK GROUP otsib KOMMUNIKATSIOONIJUHTI Eesti filiaalis

Danske Bank AS Eesti filiaal

20. jaanuar 2019

HAVAS ESTONIA otsib LOOVKIRJUTAJAT

Havas Estonia

20. jaanuar 2019