Kasulikud reklaamid lumeabist kuni kõrvaõlleni

IKEA
IKEA

Mõned lihtsad tõed (koos näidetega), millele maailma tippagentuur Akestam Holst oma töös tugineb.

Petter Hernmarck ja Adam Reuterskiöld Rootsi auhinnatud agentuurist Akestam Holst olid 24. jaanuaril toimunud The Best of Global Digital Marketing konverentsi ühed kaasahaaravamad esinejad.

Nende agentuuritutvustus tekitas küll kerge skepsise, sest väide, et oma tööd tehes keskenduvad nad sisulise väärtuse loomisele, kuulub mitte ainult turundusagentuuride, vaid enamuse ettevõtete standardtutvustusse ja selle tegelik tähendusväli on äärmiselt hägune.

Oma kogemuslugudega suutsid nad oma väitele aga tõelise sisu anda, nii et esialgne skepsis asendus respektiga.

Åkestam Holsti loovjuht Adam Reuterskiöld Akestam Holst ja kunstiline juht Petter Hernmarck Akestam Holst 24. jaanuaril Tallinnas The Best of Global Digital Marketing 2018 konverentsil Rootsi parimaid digiturunduse case-study’sid esitlemas. Foto: Raul Mee.
Åkestam Holsti loovjuht Adam Reuterskiöld Akestam Holst ja kunstiline juht...

Siin on loetelu mõnest lihtsast tõest, millele nad oma töös tuginevad.

Inimesed ei armasta reklaami

Pigem teevad kõik neist oleneva, et seda mitte vaadata. Lahenduseks on luua reklaam, mis loob kasutajale reaalset väärtust, kõnetab olulist teemat ja on ehe. Ka reklaam võib olla kasutatav ja kasulik. Olgu see siis kasvõi logo päästerõngal – see-eest inimene, keda parajasti päästetakse, vaatab seda logo väga suure emotsiooniga.

Küsi õigeid küsimusi

Klient võib tulla agentuuri oma nägemusega lahendusest, kuid kõigepealt tasub selles kõik kahtluse alla seada ning vaadata andmete taha ja püüda aru saada, kas on küsitud õigeid küsimusi ning neile õigeid vastuseid leitud.

Ehita uus meeskond

Kaasa värskeid teadmisi ja vaatenurki teistest valdkondadest. Need võivad tuua kaasa hoopis uue nägemuse sellest, milles on tegelikult probleem.

Kui sa oled probleemi kord juba tuvastanud, ära seda ära unusta

Hoia fookust ja ära unusta seda, mis probleemi sa lahendad. Või nagu ütles Albert Einstein: „It´s not that l´m so smart, it´s just that l stay with problems longer“.

Ära põe ülearu reeglite pärast

Uute lahenduste loomisel ei saagi etteantud piirides mängida. Reeglid on kirjutatud nende lahenduste põhjal, mis on juba loodud.  

Lisaks tõid Petter ja Adam selgesti tagasihoidlike inimestena muuhulgas välja ka selle, et reklaam on nagu iga teine kunst. On mõned meistriteosed, ja siis kõik need ülejäänud…  Seejärel esitasid selle sellise meistriteoste jada, et jäi vaid tõdeda, et enesekindlus oli õigustatud.

Audi Quattro „The Swedish Snow Rescuers“

Petter ja Adam tõid välja lausa koomilised sarnasused autoreklaamides. On raske meeles pidada, mis brändiga on tegemist, lahendused on nii sarnased (kõik need vihma-tormi-offroadi, mäkkeronimise, õnneliku ostujõulise 40+ juhi jne jms pildid).

Tuginedes agentuuri missioonile luua sisuliselt kasulikke reklaame, loodi The Swedish Snow Rescue kontseptsioon, mis võimaldas 4-veolise Audi omanikel ennast läbi mobiiliäpi registreerida vabatahtlikuks päästjaks, kui mõni  mitte nii neljaveoline või lihtsalt vähem Audi auto on Rootsi libedatel teedel hätta jäänud.

Kampaania tulemusena lisandus ca 400-le Rootsi maanteeabi masinale ca 2700 vabatahtlikku 4-veolise Audi juhti, kes hättasattunutele abi pakkusid. Kampaania sai märkimisväärse kajastuse kogu Rootsi meedias, tegi kliendi õnnelikuks ja sai muuhulgas ka 2015 LIA hõbeda ja kulla erinevates digitaalse turunduse kategooriates.

Swebus Train Switch

Hea näide kasulikust reklaamist oli ka Akestam Holsti Swebus Train Switch, milles rakendati loovalt Swebussi eelist konkureeriva rongitranspordi ees. Swebussi transporditeenus toimis väga täpselt graafiku järgi, samal ajal kui rongid talvisel ajal lumetormide tihti kas hilinesid või, hullem veel, tühistati üldse. Swebuss Train Switchi tehniliseks lahenduseks oli aplikatsioon, mis jälgis rongiliiklust ja pakkus õnnetutele rongiootajatele sooduspileteid Swebussi liinidele, kusjuures soodustuse protsent võrdus sellega, mitu minutit rong hilines.

Tulemused: kampaania käigus hilines 9607 rongi ja 750 sõitu tühistati üldse. Loodud sooduspiletid tõstid Swebussi käivet 6,1%. Samuti sai kampaania arvukalt auhindu, millest võiks eraldi märkida Cannes 2013 hõbeda parimas digimeedia kasutuses, LIA kullad reisi- ja otsepostituslahenduste kategooriates ja NYFIAA hõbedad digikanalite innovaatilises kasutamises ja interaktiivsetes lahendustes.

Kastist välja loovlahendused

Blowing in the wind / Apotek

Kui äärmiselt sarnased autoreklaamid juba jutuks tulid, siis äravahetamiseni sarnased on ka juuksehooldustoodete reklaamid. Holst leidis viisi, kuidas traditsioone murda ja luua Apotek juuksehooldustoodetele elamuslik välireklaam:


The coughing billboard / Apotek

Apotek kampaania „Coughing billboard“, mida nimetati ka maailma kõige passiiv-agressiivsemaks välireklaamiks, loodi eesmärgiga aidata suitsetajatel nende uusaastalubadusest kinni pidada ja see komme maha jätta.


The Singing Sailor / Swedish Peace and Arbitration Society

SPAS reklaamikampaania eesmärgiks oli rõhutada, et ka keerulistes rahvusvahelistes suhetes tuleb eelistada rahumeelseid lahendusviise relvastumisele ja agressioonile. Minimaalse eelarvega loodud vaimukas ja stereotüüpe tögav lahendus The Singing Sailor  põhjustas erakordselt palju kõmu:The Ear Bear / Norrlands Guld

Kuna õllesõbrad ei saa oma lemmikjooki sugugi igal pool ja igal ajal nautida, lõi Holst täiesti uue õllenautimiseviisi, mis sobib ka autorooli, tööle ja kasvõi lastevanemate koosolekule: Ear Beer kasutab ASMR tehnoloogiat ja loob hääle, mis on reaalsetele õlle joomisega seotud aistingutele erakordselt lähedal.

Kuigi kampaania käigus jagati vaid virtuaalset õlle-elamust, tõusis tulemusena ka Norrlands Guldi müügikäive, ületades isegi Garlsbergi oma.

Akestam Holsti loovjuht Adam Reuterskiöld Akestam Holst ja kunstiline juht Petter Hernmarck Akestam Holst 24. jaanuaril Tallinnas The Best of Global Digital Marketing 2018 konverentsil Rootsi parimaid digiturunduse case-study’sid esitlemas. Foto: Raul Mee.

Emotsionaalselt puudutav IKEA „When Life Happens“

Hetk, mil Akestam Holst sai teada, et IKEA on nad oma agentuuriks valinud, oli mõistagi eufooriline – loodetavasti on selliseid „Selline klient on nüüd meiega!“ hetki iga agentuuri elus. Eufoorilised tundusid ka esialgsed uuringud, mis näitasid, et elu on lillepidu ja IKEA on peajagu üle oma konkurentidest (Mio, Hemtex, Jysk jt). Pilt tunduski liiga ilus, et olla tõsi ja selgus, et müüginumbrid vähenevad brändi suurest turuosast hoolimata.

Probleemi sukeldudes sai kinnitust see, et ei maksa ülearu uskuda seda, mida inimesed oma ostueelistuste kohta ise ütlevad. Oluliselt täpsema tulemuse annavad vaatlusandmed. Näiteks võivad inimesed tõsimeeli väita, et kamina ostmisel arvestavad nad eelkõige turvalisust, vastupidavust ja head hinna-kvaliteedi suhet, kuid tegelikkuses ostetakse kaminat eelkõige selle järgi, kui hästi tuli sealt välja paistab. Selgus, et kui IKEA kliendid väidavad, et nende jaoks on olulisteks kriteeriumiteks kvaliteet, funktsionaalsus ja soodne hind, siis oli samuti tegemist klassikalise ratsionaliseerimisega. Kui 1940ndatel aastatel võisidki toodete ratsionaalsed omadused olla määravaks, siis tänapäevasel turul osutus olulisemaks ostuotsuse mõjutajaks see, kas bränd puudutab väärtuspõhiselt ja emotsionaalselt.

Sellele arusaamale tuginedes muudati IKEA reklaamide rõhuasetus funktsionaalselt emotsionaalsele. Selle asemel, et selgitada, kui kvaliteetne on konkreetne taburet ja kui lihtne on teda kokku panna, näidati taburetti kui „lisakohta veel ühele külalisele“ või siis võimalusena oma teismelisega paremaid suhteid luua:


IKEA „When Life Happens“ räägib inimlikel teemadel, kartmata ka keerulisi ja valusaid sündmusi, näiteks lahutust, mis on Rootsiski liiga igapäevane asi:


Inimlikult puudutab „When Life Happens“ poja külaskäik hooldekodusse, ema juurde.

Loovalt lähenes Akestam Holst ka Google'i otsingule, nimetades IKEA tooteid vastavalt enimotsitud küsimustele. Google´s osutus populaarseks päringuks „he can´t say he loves me“. IKEA nimetas selle järgi oma tootekataloogis seinatahvli.

Stiilne veiniklaasikomplekt sai nime „When Children Leave Home“.  Soovitan otsida IKEA teisigi tooteid:

  • Hard to get teenager out of bed
  • My brother gets all the attention
  • My dad is embarrassing
  • My son plays too many computer games

Ja isegi „Ate too many Swedish meatballs“ on nende tootekataloogis olemas, kuigi ma siiralt usun, et seda otsingut Google´s väga palju ei ole.

Akestam Holsti vaimuka, inimlikult puudutava ja tõesti eluliselt kasuliku loomingu viimaseks näiteks sobibki nende kuulus IKEA reklaam, millele pissimine võib muuta elu:

Loo autor on disaini- ja tarkvaraettevõtte Proekspert turundusjuht Katariina Roosipuu

Osale arutelus

ERROR: Object template SessionInfo is missing!

Toetajad

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Best Marketingi sotsiaalmeedias

RSS

Toetajad

Valdkonna töökuulutused

COMPENSA ELUKINDLUSTUS otsib TURUNDUSE SPETSIALISTI

Compensa Life Vienna Insurance Group SE

31. jaanuar 2019

DANSKE BANK GROUP otsib KOMMUNIKATSIOONIJUHTI Eesti filiaalis

Danske Bank AS Eesti filiaal

20. jaanuar 2019

HAVAS ESTONIA otsib LOOVKIRJUTAJAT

Havas Estonia

20. jaanuar 2019