29. september 2016
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Projektijuhtimise õppejõud: need on 5 suurimat viga projektijuhtimisel

Philipp Bousa
Projektijuhtimise eksperdi ja EBSi külalislektori Philipp Bousa sõnul õpivad parimad projektijuhid nii enda kui ka teiste läbikukkumisest ning on tänu sellele järgmise projekti juures veel paremini ette valmistatud. Ta tõi välja viis peamist viga, mida läbikukkunud projektide juhid teevad:

1. Keskendutakse üksikute inimeste vigadele, mitte meeskonna kui terviku tugevustele

Iga projekt vajab õnnestumiseks kogu meeskonna pingutust. Projektijuhid peavad oskama võimendada ja integreerida projekti töösse tiimiliikmete erinevaid motivatsioone, analüütikavõimet, eneseväljendusoskusi ning muid võimeid ja oskusi ning oskuste taset. Vigade ilmnemisel tuleks osata nendest ühiselt õppida, mitte üksikuid inimesi süüdistada. Kui midagi läheb valesti, on ainus süüdlane projektijuht.

2. Projektijuhid ei käitu tiimi liikmetena

Projektijuhid, kes käituvad vaid oma autoriteedi ja võimu näitajana, kukuvad läbi. Edukad projektijuhid teenivad ära oma meeskonna usalduse, käitudes tiimi täieõigusliku liikmena, eirates hierarhialiine ning keskendudes iga tiimiliikme väärtustele ja vajadustele.

3. Tehakse kõik ise ära või keskendutakse ainult detailidele

Edukas projektijuhtimine põhineb delegeerimisel ja koordineerimisel. Projektijuhi kohustuseks on jagada õiged ülesanded ja kohustused õigetele inimestele. See aitab projektijuhil hoida silma peal suurel pildil ning tõsta meeskonnaliikmete motiveeritust.

4. Tööriistaga loll on ikka lihtsalt loll

Liiga paljud projektijuhid alustavad projekti projektijuhtimise tööriista või tarkvara ettevalmistamisega, kuid projekti visiooni, plaani ja tegevuskava ei saa tööriist ise välja mõelda – need tuleb sinna sisestada. Projektijuhtimise tööriist või tarkvara peaks toetama projekti planeerimist ja elluviimist ning meeskonnatööd, kuid ei saa kunagi kompenseerida nõrka projekti ega meeskonna juhtimise oskusi. Projekt on alati inimeste asi.

5. Välditakse muutusi

Iga projekt võib aja jooksul muutuda nii suuruselt, ajaliselt, eelarveliselt kui ka kvaliteedi poolest. Et projekt oleks edukas, peab projektijuht muutusteks valmis olema ja neid aktsepteerima.

Philipp Bousa on töötanud konsultandi ja vanemkonsultandina erinevates ettevõtetes, projektijuhina ettevõttes IBM Global Business Services ning on hetkel IT strateegia juht ettevõttes Accenture Germany Focus Areas.

Philipp Bousa annab 7.-8. oktoobril ja 18.-19. novembril projektijuhtimise ingliskeelseid loenguid EBSi Avatud Ülikoolis. Avatud Ülikooli loengutesse on oodatud kõik huvilised. Rohkem infot siin: http://www.ebs.ee/et/avatud-uelikool/valdkonnad/juhtimine  

Anni Metstak, EBSi avalike suhete spetsialist

Liitu Bestmarketingi uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Bestmarketingi uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Laura ReiterBestmarketing.ee toimetajaTel: +372 5561 9490
Maarit EermeBestmarketing.ee juhtTel: +372 514 4884
Hando SinisaluBest Marketingi konverentside programmijuhtTel: +372 502 8561
Cätlin PuhkanBest Marketingi turunduslahenduste müügijuhtTel: +372 5331 5700